Jak przygotować zakwas?

 

Szanowni,

      zakwas na chleb zrobić można na wiele sposobów – każdy dobry, byle prowadził do celu. Moja ciotka zostawiała trochę starego ciasta po poprzednim pieczeniu chleba. Zostawiała w małej kamionce, a gdy ta się kiedyś potłukła, wzięła zwyczajny słoik i owinęła go szmatą (w środku ma być ciemno). Dosypywała do tego starego ciasta garść mąki, dolewała trochę wody i odstawiała na tydzień, bo chleby piekła raz w tygodniu.

      Skąd wzięła pierwsze ciasto na zaczyn? A od kogoś we wsi, kto też piekł.

      I tak to się robi na wsi, po staremu.

      A po miastowemu – poniżej jeden z bardzo wielu sposobów znalezionych w sieci. Część z tych sposobów wymaga moim zdaniem zbyt dużo pracy, zachodu, zaglądania. Zakwas to nie jest klacz wyścigowa, która ma się właśnie oźrebić. Zakwas to zakwas, stworzenie proste jak pleśń i powinien rosnąć sam, gdy tylko ma pożywkę.

Wojciech Cejrowski (WC)

  1. Do słoika wsypuję szklankę mąki żytniej razowej i zalewam ją szklanką letniej, przegotowanej wody. Mieszam, żeby mąka delikatnie wymieszała się z wodą, ale nie przejmuję się grudkami.
  2. Słoik przykryty ściereczką i obwiązany gumką stawiam w ciepłym miejscu.
  3. Przez kolejne 5 dni dokarmiam zakwas: dodaję łyżkę mąki i łyżkę wody. Odstawiam słoik w ciepłe miejsce.
  4. Po pięciu dniach wykorzystuję większość zakwasu, a resztę ponownie dokarmiam, żeby urósł.
  5. Jeżeli nie planuję piec chleba, to wstawiam zakwas na 14 dni do lodówki – w tym czasie nie trzeba go karmić.

(ze strony: przepisytradycyjne.pl)

Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Wojciech Cejrowski

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-10-07
Nowa trasa Wojciecha Cejrowskiego Jesień 2024
W tym roku jesienna trasa z występami to CAŁY październik. Nie wszędzie przyjadę, bo nie wszędzie chcą mi wynająć salę. Dostaję od Państwa wiele listów z pytaniami, a czasami nawet z pretensjami.
Na_dzien_nauczyciela
2024-10-07
WC na dzień nauczyciela
Niektórych nauczycieli z podstawówki pamiętam z nazwiska i twarzy. Polskiego uczył mnie Pan Zimowski. Był doskonały i przedwojenny. RAZ zaprosił nas do swego mieszkania. Niewielką grupę ulubionych uczniów; i zrobił to dopiero, gdy skończył uczyć. Czerwiec, bardzo skromne, maleńkie mieszkanko. Biednie, czysto.
NS zagłosuj
2024-10-07
Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią
Powyższa myśl Patrona NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, ma być inspiracją oraz zachętą do głosowania na nominowanych kandydatów do Nagrody Społecznej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych