Terere – ratunek na upał!

Terere to dość zabawna nazwa napoju z yerba mate, który powstaje poprzez zalanie yerby nie gorącą, a lodowatą wodą.
Tak, można “zaparzyć” (no nie ma chyba innego słowa, choć nic tu nie parzy) to zioło bardzo zimną wodą. W tym celu Paragwajczycy noszą ze sobą wszędzie termosy, gdzie mają (w zależności od pory roku) gorącą wodę, albo wodę z lodem.

blog terere main

Tereré zostało uznane za dziedzictwo kulturowe Paragwaju. Uznano również ostatnią sobotę lutego jako „Narodowy dzień Tereré”. (W lutym na półkuli południowej jest pełnia lata).

Paragwajczycy naprawę delektują się tym napojem i nic dziwnego. Pity bez pośpiechu, leniwie, w upale, po jakimś czasie stawia na nogi, dodaje energii do działania i pomaga znosić wysokie temperatury.
Ale dla mieszkańców Paragwaju jeszcze coś innego jest ważne: prawda jest taka, że ​​kiedy spożywa się ten tradycyjny bezalkoholowy napój z Paragwaju, jest to najprzyjemniejsza pora dnia, ponieważ picie go z innymi ludźmi zawsze wymiana anegdot i opinii, która wzmacnia więzi.

Tereré jest okazją, by cieszyć się chwilą, nawet pijąc w samotności, nacieszyć się w spokoju swoim towarzystwem; w zależności od okoliczności pomaga uzyskać inspirację do dalszej pracy, tudzież sprzyja relaksowi gdy odpoczywasz.

terere z lodem 1

Niektórzy piją terere z dużą ilością lodu, ziołami lub napojami z owoców cytrusowych lub ice tea. Każde zioło zapewnia korzyści zdrowotne, wiedza na ten temat była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Najczęściej terere jest z dodatkiem aromatów cytrusowych, miętowych, ale też można spórbować z posmakiem ananasowym, czereśniowym, czy owoców tropikalnych.

Przy okazji, dla odmiany od yerby, polecamy doskonałe 3 nowe herbaty na lato – idealne na ice tea!

herbaty na lato banerek

Tak samo, jak przy piciu tradycyjnie parzonej yerba mate, częścią zwyczaju spożywania tego napoju jest to, że pierwszy łyk podawany jest dla Santo Tomás (świętego Tomasza), uważanego za patrona yerba mate. W tym celu zalewa się suchą yerbę wodą, tak aby wchłonęła prawie cały płyn, nasączając się. Dopiero kolejne zalanie jest do picia.

Warto również podkreślić, że spożywanie tereré nie powinno zastępować spożycia wody, którą należy wypić, aby zapewnić organizmowi równowagę, zwłaszcza w czasie upalnych dni.

W każdym razie, jeżeli dopadnie Was niemoc upałowa, a macie chwilkę na spokojne podelektowanie się terere – polecam! I nich moc będzie z Wami! 🙂

Agnieszka – Personel Sklepu Kolonialnego


Dla odbiorców newslettera sklepowego produkty z kategorii TERERE z 10% upustem.


Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Agnieszka Rajczak-Kucińska

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-07-16
Kawa Z Dwóch Stron Świata (House Blend)
Wystarczy trochę wyobraźni, żeby kawa Z Dwóch Stron Świata (House Blend) przeniosła Państwa w podróż smakową do Brazylii i Indonezji. Wyjątkowa mieszanka najlepszych ziaren arabiki, wypalana w małych partiach, z nutami ciemnej czekolady, karmelu i słodkich owoców.
Mapka2024
2024-07-09
WC na Jarmarku Dominikańskim 2024
Na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku BĘDĘ. Stoję we czwartki, piątki i soboty (nigdy w niedziele). Od 27 lipca do 17 sierpnia 2024 włącznie. Z wyjątkiem czwartku 15 sierpnia, bo to święto maryjne.
4thofJuly
2024-07-02
4 lipca
Ludzie 4 lipca organizują swojemu krajowi imprezy urodzinowe oraz parady. Parady spontaniczne, osiedlowe, wsiowe, a nie centralne i urzędowe.
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych