CZY YERBA MATE JEST SZKODLIWA?

Tego typu posty wypuszczają chyba herbaciarze lub kawosze.
A może to jakaś wojenka handlowa wielkich koncernów…
Temat wraca co kilka lat.

Pokazuję i objaśniam:
To kawa, a nie yerba, jest palona (palarnie kawy), więc teoretycznie mogłaby mieć związki dymne i może trochę ma. Podobnie jak wędzona kiełbasa czy makrela. Związki dymne zawierają też grzanki. Nie panikujemy z tego powodu.

Jedyna yerba, która zawiera naprawdę dużo dymu, to taka domowej roboty – indiańska, a nie komercyjna.
Gdy ktoś przy domu lub szałasie suszy yerbę tradycyjnym sposobem w przydomowej wędzarni, wówczas yerba ma ostry smak i więcej dymu. Ale to, co Państwo kupują w paczkach pochodzących z Paragwaju, plantacji w Argentynie czy Brazylii to produkcja na większą skalę, a suszenie yerby odbywa się w piecach elektrycznych a nie opalanych drewnem.

Nawet najbardziej „dymna” wersja Kurupi, czyli yerba „Tradicional” nie pochodzi z zadymionego pieca.
Tego typu badania pojawiają się stale i dotyczą każdego rodzaju pożywienia. Badacze niech badają – taka ich robota, a my nie reagujmy gorączkowo za każdym razem, gdy ktoś zasugeruje coś nowego.


Dopisek od Agnieszki (Personel WC):

Dla tych, którzy chcieliby bliżej zapoznać się z badaniami na temat yerby mate polecamy obszerny artykuł, który porusza to zagadnienie:
Yerba mate – leczy czy kaleczy?

na stronie Joanny Domańskiej, dietetyczki, która specjalizuje się w dietoterapii chorób układu pokarmowego, chorób o podłożu autimmunologocznym oraz terapii wspomagającej leczenie depresji i zaburzeń funkcjonowania osi mózgowo-jelitowej.

Oto fragmenty z tego wpisu:

Co jakiś czas pojawiają się doniesienia odnośnie zdrowotnych aspektów picia mate. Większość badań skupia się na ogromnej ilości związków, które korzystnie wpływają na działanie organizmu. Jednak wnioski płynące z niektórych badań budzą niepokój, gdyż wskazują istnienie przesłanek, które łączą spożywanie yerby ze zwiększonym występowaniem niektórych nowotworów, zwłaszcza raka przełyku. O co w tym chodzi?

(…)

Warto raz jeszcze podkreślić, że oba wymienione badania wskazywały również na wyraźną korelację pomiędzy łączeniem gorących napojów z używkami w postaci palenia tytoniu i picia mocnych alkoholi a występowaniem nowotworów przełyku. Zdaje się, że przekrwiona śluzówka, podrażniona wysoką temperaturą i alkoholem jest bardziej czuła na działanie związków kancerogennych zawartych w dymie papierosowym.

(…)

Skoro jednak tradycyjna yerba mate suszona dymem zawiera WWA, to można uznać, że węglowodory aromatyczne zawarte w suszu zdają się najbardziej niebezpieczne gdy sumują się z działaniem dymu tytoniowego i alkoholu na podrażnioną wysoką temperaturą śluzówkę gardła i przełyku.

Tu jednak dochodzimy do jednej ważnej kwestii. Czy rzeczywiście współczesna produkcja yerby odbywa się masowo przy użyciu dymu? Bo jeśli nie, to wszystkie badania dotyczące szkodliwości podwyższonej zawartości WWA w kontekście picia mate dzisiaj byłyby po prostu nieaktualne, prawda?

(…)

Jeśli poważnie traktujemy badania jakie pojawiły się na temat wpływu yerba mate na zdrowie warto zaznaczyć, że ilość artykułów dotyczących pozytywnego wpływu na pracę organizmu jest ogromna. (…)

( Pełna treść artykułu wraz z odnośnikami do badań na stronie Feniks Dietoterapia. )


O właściwościach yerby i wpływie na ciało i umysł, można przeczytać w serii wpisów w Dzienniku Sklepu Kolonialnego. Poniżej 3 najchętniej czytane artykuły.
Jakie są rodzaje yerba mate? Jakie są właściwości zdrowotne yerba mate?

Czy yerba poprawia trawienie?

Czy dzieci mogą pić yerba mate?

Yerba Mate Kurupi
Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Wojciech Cejrowski

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-07-16
Kawa Z Dwóch Stron Świata (House Blend)
Wystarczy trochę wyobraźni, żeby kawa Z Dwóch Stron Świata (House Blend) przeniosła Państwa w podróż smakową do Brazylii i Indonezji. Wyjątkowa mieszanka najlepszych ziaren arabiki, wypalana w małych partiach, z nutami ciemnej czekolady, karmelu i słodkich owoców.
Mapka2024
2024-07-09
WC na Jarmarku Dominikańskim 2024
Na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku BĘDĘ. Stoję we czwartki, piątki i soboty (nigdy w niedziele). Od 27 lipca do 17 sierpnia 2024 włącznie. Z wyjątkiem czwartku 15 sierpnia, bo to święto maryjne.
4thofJuly
2024-07-02
4 lipca
Ludzie 4 lipca organizują swojemu krajowi imprezy urodzinowe oraz parady. Parady spontaniczne, osiedlowe, wsiowe, a nie centralne i urzędowe.
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych