Czy dzieci mogą pić yerba mate?

Energetyzujące napoje, takie jak kawa, zwykle kojarzą się z dorosłością, więc nie podaje się ich dzieciom. Jednak już herbata nie jest uważana za coś zakazanego dla najmłodszych. A jak jest w przypadku ziołowy naparów? Czy dzieci mogą pić yerba mate, czy w żadnym wypadku nie powinno się im jej podawać? Sprawdź!

Jak działa yerba mate?

Mate to napar z liści i łodyg rośliny leczniczej zwanej ostrokrzewem paragwajskim. Jest powszechnie spożywany w Argentynie, południowym regionie Brazylii, Urugwaju i Paragwaju. Prozdrowotne właściwości yerba mate są związane z jej składnikami, ponieważ zawiera kofeinę, witaminy i minerały (A, B1, B2, C, wapń, żelazo, potas, fosfor, cynk, selen, mangan, sód i cynk), które mają różne właściwości m.in.

 • przeciwutleniające,
 • moczopędne,
 • łagodnie stymulujące trawienie,
 • pobudzające mózg,
 • obniżające cholesterol,
 • wspierające odchudzanie,
 • kontrolujące poziom cukru,
 • poprawiające pracę serca.

Yerba mate zawiera dużą ilość kofeiny, która pomaga zmniejszyć objawy związane z depresją i zmęczeniem. Sprawia, że osoba, która ją pije, jest bardziej czujna i ma więcej energii do wykonywania codziennych czynności.

Kiedy i od ilu lat można pić yerba mate w Ameryce Południowej?

W naszej kulturze przyjęto, że wszystko co zawiera kofeinę, zwykle spożywa się rano, aby z większą energią rozpocząć dzień. Tradycje związane z piciem yerba mate nie ustalają jednak konkretnej pory dnia, w której należy sięgać po ten napar. W zasadzie niewiele jest (jeśli w ogóle jakieś są) napojów, które mają tak bogatą tradycję, jaką może poszczycić się yerba mate.

To ona nadaje mieszkańcom krajów Ameryki Południowej tożsamość, jest spożywana w ponad 90% argentyńskich gospodarstw domowych, co znacznie przewyższa europejską konsumpcję „normalnej” herbaty i kawy. Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci zaakceptowały picie mate i przekazały tę tradycję z pokolenia na pokolenie.

Yerba mate dobra na wiele okazji

W krajach Ameryki Południowej mate pije się bez okazji, chociaż kojarzy się ona z życiem towarzyskim i jest wykorzystywana jako pretekst do spotkania. Sączony powoli napar pomaga wydłużyć rozmowy, skraca dystans, poprawia nastrój i relaksuje. Yerba mate smakuje przy wielu okazjach. Mówi się, że samo jej picie rekompensuje samotność. Dlatego często jest spożywana podczas wykonywania praktycznych czynności (nauka, sprzątanie, oglądanie telewizji). Innym powodem, dla którego mate jest tak bardzo lubianym napojem, są jego ogromne korzyści zdrowotne.

W Europie lubimy pić poranną i wieczorną kawę, a w Ameryce Południowej po mate sięga się:

 • na śniadanie: to rytuał na rozpoczęcie dnia z lepszą energią. Często pije się pierwszą porcję yerby, gdy wschodzi słońce;
 • na lunch / przekąskę: yerba mate służy do relaksu podczas przerw w pracy lub w domu. Jest to czas na refleksję lub chwila na spędzenie jej z rodziną. Poza tym wypita yerba łagodzi największy głód, więc można na spokojnie zjeść dopiero późną kolację;
 • wieczorem: kiedy rodzina zbiera się razem, tradycją jest serwowanie mate, by mile spędzić czas przed telewizorem lub na rozmowach.

Yerba mate – od ilu lat?

Zastanawiasz się wciąż, od ilu lat można pić yerba mate w Argentynie i innych krajach, które praktykują tę tradycję? Rozpoczęcie jej picia ma tam wielki prestiż i status, więc dla dzieci jest to ogromny krok w drodze do bycia uważanym za dorosłego. Od najmłodszych lat uczą się próbowania picia mate. Na większych imprezach poproszenie o napicie się tego napoju to sposób na zwrócenie na siebie uwagi, zwłaszcza w dzieciństwie. Jednak młodzi ludzie zwykle zaczynają pić mate, dopiero gdy są w liceum lub na uniwersytecie. Delektowanie się tym popularnym napojem jest wówczas oznaką dorosłości i tak się jest postrzeganym nie tylko wśród rodziny, ale i rówieśników.

matero i bombilla z alpaki

Czy dzieci mogą pić yerba mate?

Mate pije się zawsze z odpowiedniego naczynia i sączy się bombillą, specjalną rurką do picia. To właśnie te akcesoria do yerby szczególnie podobają się  dzieciom. Niestety, mate nie nadaje się dla bardzo małych dzieci ze względu na jej stymulujące działanie. Mimo że w Argentynie jest sporo dzieci, które piją ją z mlekiem i cukrem jako napój na śniadanie, to jednak należy pamiętać, że yerba mate zawiera duże ilości kofeiny. Jej zawartość w naparze zależy od rodzaju mieszanki i waha się od 70 do nawet 360 mg na litr. Biorąc pod uwagę, że kofeinę można dziś znaleźć w dziesiątkach produktów dostępnych dla dzieci, przede wszystkim w coli i napojach energetycznych, a także w czekoladzie i napojach o smaku czekoladowym, a nawet niektórych lekach, lepiej uważać, by jej nie przedawkować.

Skutki yerba mate u dziecka

Mimo że yerba mate zawiera wysokie stężenie przeciwutleniaczy i jej regularne picie wspomaga ochronę przed chorobami układu krążenia, udarem i niektórymi rodzajami raka, u dzieci ze względu na zawartość kofeiny może być bardziej szkodliwa niż korzystna. Dzieci są bardziej podatne na działanie kofeiny i dlatego ta substancja przyjmowana w nadmiarze prowadzi do nerwowości, drażliwości, impulsywności i bezsenności. Ponadto u dzieci powoduje przyspieszone bicie i kołatanie serca oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego, nawet kiedy jest spożyta w znacznie mniejszych dawkach niż u dorosłych.

Mate zawiera również substancje, takie jak garbniki i polifenole, które blokują wchłanianie żelaza w jelitach. Niedobory tego mikroelementu u dzieci są według badań spowodowane złymi nawykami żywieniowymi, dlatego z założenia lepiej nie przesadzać z podawaniem yerba mate dla dzieci. Ponadto napój ten zawiera ksantyny, substancje pobudzające układ nerwowy, które mogą oddziaływać na dzieci, wywołując podenerwowanie i nadmierną aktywność.

Czy można pić yerbę w wieku 13 lat?

Jaki jest zatem graniczny wiek, gdy yerba mate dla dzieci staje się odpowiednim napojem? Szukając odpowiedzi na to pytanie, trzeba mieć na uwadze medyczne ustalenia w kwestii przyjmowania kofeiny przez najmłodszych. Zaleca się, aby dzieci i młodzież spożywały nie więcej niż 2,5 mg kofeiny na 1 kg masy ciała dziennie. Dla 5-letniej dziewczynki o wadze 20 kg jest to 50 mg, czyli ilość zawarta w szklance czarnej herbaty lub coli.

Powszechnie przyjmuje się, żeby dzieci:

 • w wieku od 4 do 6 lat spożywały nie więcej niż 45 mg kofeiny dziennie,
 • w wieku  7 do 9 lat nie więcej niż 62,5 mg dziennie,
 • w wieku od 9 do 12 lat maksymalnie 85 mg dziennie.

Jednak niektórzy pediatrzy i dietetycy idą dalej i zniechęcają do jakiejkolwiek ilości kofeiny spożywanej przez osoby poniżej 12 roku życia. Zatem czy można pić yerbę w wieku 13 lat? Dziecko w wieku szkolnym może raz na jakiś czas wypić yerbę, ale najlepiej nie tę z pierwszego parzenia. Dobrym pomysłem jest pozwolenie mu na wypicie naparu np. z trzeciego zalewania wodą.

Zamiast serwować naszym pociechom w 100% klasyczną yerba mate, lepiej sięgnąć po gotowe mieszanki dostępne w sklepie, które zawierają np. miętę pieprzową, cytrynę, koper włoski, eukaliptus, boldo, rumianek, lipę itp., które łagodzą smak i intensywność napoju.

Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Sylwia

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-05-13
Jak przygotować zakwas?
Zakwas na chleb zrobić można na wiele sposobów – każdy dobry, byle prowadził do celu. Moja ciotka zostawiała trochę starego ciasta po poprzednim pieczeniu chleba. Zostawiała w małej kamionce, a gdy ta się kiedyś potłukła, wzięła zwyczajny słoik i owinęła go szmatą (w środku ma być ciemno).
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
2024-05-01
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
Szanghaj przed 1949 rokiem ustępował tylko Nowemu Jorkowi, jeśli chodzi o liczbę zamieszkujących
2024-04-25
Studio Dziki Zachód – zmiana godziny
!UWAGA! TERAZ ZAWSZE W PONIEDZIAŁEK O 17:00
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych