Yerba mate – czy można pić w ciąży?

YERBA MATE – CZY MOŻNA PIĆ W CIĄŻY?

Ciąża to czas wyrzeczeń i ograniczeń. Pojawia się wiele wątpliwości w kwestii tego, co można jeść i pić, a od czego lepiej trzymać się z daleka. Dotyczy to także ziół i produktów ziołowych, które są uważane za „naturalne”, ale niekoniecznie zawsze są bezpieczne dla ciężarnych. Czy zatem wypijana yerba w ciąży to dobry pomysł? Dowiedz się więcej.

Czym jest yerba mate?

Yerba mate to napój przygotowywany z zioła uprawianego w Ameryce Południowej. Wytwarzana z liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) mate była tradycyjnie spożywana przez plemię Indian Guarani od tysięcy lat.

Korzyści zdrowotne picia tego napoju wspierają m.in.

 • zwiększoną koncentrację,
 • poprawę pamięci,
 • lepszy nastrój,
 • obniżenie wysokiego ciśnienia krwi,
 • obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu i podniesienie dobrego,
 • działanie przeciwnowotworowe,
 • właściwości przeciwcukrzycowe,
 • wzmocnienie kości,
 • naturalną energię,
 • poprawę wyglądu i stanu skóry.
Yerba mate

Yerba mate w ciąży a kofeina

Napoje są częścią codziennego życia ciężarnej kobiety, a zwłaszcza woda, ponieważ bez wątpienia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ciąży i dziecka. Dla dobrego nawodnienia zaleca się wypijanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, ponieważ w ten sposób organizm matki i dziecka jest właściwie nawodniony. Jednak wiele kobiet w czasie ciąży woli zamiast wody pić herbatę lub inne płyny. Warto jednak zauważyć, że część z nich zawiera pobudzającą kofeinę lub teinę. I tu pojawia się pytanie, czy można pić mate w czasie ciąży?

Ogólnie przyjmuje się, że kobiety w ciąży powinny zmniejszyć spożycie kofeiny, ograniczając narażenie płodu, który nie ma enzymów niezbędnych do metabolizowania kofeiny. Ginekolodzy i pediatrzy uważają, że umiarkowane spożycie kofeiny podczas ciąży nie wpływa negatywnie na jej przebieg. Za umiarkowane spożycie uważa się dawkę od 150 do 200 mg dziennie. Dlatego zaleca się ciężarnym, aby kontrolowały ilość spożytej kofeiny w ciągu dnia.

Yerba mate w czasie ciąży – ograniczenia

Kobiety, które nie mają przeciwwskazań, mogą pić yerbę w ciąży z ograniczeniem 500 ml naparu na dobę. Ilość ta nie przekroczy maksymalnej dawki kofeiny, którą ciężarna może przyjąć w ciągu doby. Warto również sięgać po łagodniejsze gotowe mieszanki, które można kupić w sklepie.

Podstawowym przeciwwskazaniem do picia yerba mate w czasie ciąży jest nadciśnienie tętnicze. Ze względu na zawartość kofeiny yerba może powodować skoki ciśnienia, które są niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jeżeli u ciężarnej występuje uczulenie lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. bóle brzucha, biegunki), również należy odstawić spożywanie mate w okresie ciąży.

Korzyści z picia yerba mate w ciąży

Jeśli nie występują przeciwwskazania, to warto sięgać w ciąży po napar z yerba mate, aby uzyskać korzyści, które z niego płyną.

 • Wspomaganie trawienia. Picie yerby w ciąży pomaga niektórym kobietom złagodzić nudności, lepiej strawić pokarm i zmniejszyć zgagę.
 • Yerba mate ma właściwości adaptogenne. Zawiera teobrominę i teofilinę. Uspokaja, gdy tego potrzebujesz i podnosi energię, gdy pragniesz pobudzenia.
 • Ograniczanie szalonego apetytu. Ciąża to okres, który dla wielu kobiet oznacza odczuwanie głodu przez większość dnia. Picie mate powstrzymuje napady wilczego głodu i usuwa uczucie pustego żołądka. Po wypiciu napoju czuć sytość i kończy się potrzeba ciągłego podjadania.
 • Yerba mate zawiera duże ilości przeciwutleniaczy. To one sprzyjają neutralizacji aktywności wolnych rodników i pomagają wzmocnić odporność, zapobiegając ryzyku różnych infekcji i chorób w czasie ciąży. Ponadto ich obecność sprzyja odtruwaniu krwi i zmniejszaniu ryzyka różnych rodzajów raka, bezsenności i stresu.
 • Właściwości przeciwzapalne. Problemem dla wielu ciężarnych są obrzęki. Dzięki wsparciu działania przeciwzapalnego yerba mate zapobiega opuchliźnie kostek, stóp i dłoni.
 • Poprawa koncentracji. Rozkojarzenie i problemy z pamięcią znikają, gdy pije się yerbę w czasie ciąży. Napar poprawia jasność umysłu i nastrój.
 • Yerba mate pomaga w utracie wagi po ciąży. Zwiększa poziom energii i pomaga przyspieszyć metabolizm. W ten sposób możesz jeść mniej i ograniczać apetyt. Dlatego zaleca się jej picie w okresie ciąży i po porodzie, ale pod warunkiem, że będą przestrzegane ograniczenia w ilości jej spożycia.

Yerba mate a karmienie piersią

Zmiany w diecie dotyczą nie tylko okresu samej ciąży, ale także czasu po porodzie. Następują zwłaszcza wtedy, gdy noworodek jest karmiony piersią. Jednym z takich wyrzeczeń jest unikanie kofeiny. Tymczasem, gdy zmęczenie i senność dają o sobie znać, a nie ma czasu na drzemkę, kobiety z chęcią ratują się filiżanką kofeinowego napoju. Jednym z nich jest yerba mate.

Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do picia tego naparu, ale należy pamiętać, że mate zawiera kofeinę, która przenika do mleka matki i jest spożywana przez dziecko. W związku z tym niemowlę może mieć problemy z zaśnięciem, apetytem lub wykazywać oznaki nadmiernego pobudzenia. Dlatego kobietom, które decydują się na karmienie piersią, zaleca się ograniczenie spożywania yerba mate do dwóch porcji naparu na dobę i sięganie jednocześnie tylko po łagodne gatunki ziołowych mieszanek.

Przygotowanie yerba mate w ciąży

Zaparzanie yerba mate wymaga użycia odpowiedniego naczynka (matero) oraz picia jej przez specjalną rurkę zakończoną sitkiem oddzielającym fusy (bombillę). Warto zakupić akcesoria do yerby, zanim w ogóle przystąpisz do rytuału jej picia. Wsypaną do naczynia porcję suszu zalewa się gorącą, ale niewrzącą wodą na tyle, by zakryła zioła. Po upływie ok. 3 minut dolewa się resztę wody. Kobiety w ciąży i te, które karmią piersią mogą swobodnie użyć susz z pierwszego naparu przez kilka razy. Jest to najlepsze rozwiązanie, które pomaga kilkakrotnie stosować to samo zioło yerba mate, zamiast za każdym razem zaparzać nowe i dostarczać do organizmu świeżą dawkę kofeiny.

Podsumowując, picie yerba mate w ciąży lub okresie karmienia piersią jest bezpieczne, o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich, nie występują skutki uboczne i są przestrzegane ograniczenia w wypijanych ilościach napoju.

Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Sylwia

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-05-13
Jak przygotować zakwas?
Zakwas na chleb zrobić można na wiele sposobów – każdy dobry, byle prowadził do celu. Moja ciotka zostawiała trochę starego ciasta po poprzednim pieczeniu chleba. Zostawiała w małej kamionce, a gdy ta się kiedyś potłukła, wzięła zwyczajny słoik i owinęła go szmatą (w środku ma być ciemno).
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
2024-05-01
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
Szanghaj przed 1949 rokiem ustępował tylko Nowemu Jorkowi, jeśli chodzi o liczbę zamieszkujących
2024-04-25
Studio Dziki Zachód – zmiana godziny
!UWAGA! TERAZ ZAWSZE W PONIEDZIAŁEK O 17:00
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych