Czy yerba mate można pić wieczorem?

Yerba mate to energetyzujący napar ziołowy, który zawiera kofeinę. Często wypija się go dla zwiększenia poziomu energii przed ćwiczeniami fizycznymi, rano na pobudzenie lub podczas wymagającej pracy. Ale co się stanie, jeśli późnym wieczorem wypijesz mate? Czy nadal można po niej dobrze spać, czy raczej trzeba walczyć z bezsennością? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Yerba mate na wieczór

Jak już zapewne wiesz, yerba mate jest ulubionym napojem w Ameryce Południowej. Z czasem polubiono ją również w Europie. Nie tylko ze względu na charakterystyczny smak, ale także na liczne korzyści zdrowotne. Jedną z największych zalet yerba mate jest jej moc przeciwutleniająca wynikajaca z zawartych w niej polifenoli, które są takie same, jak w winie czy czekoladzie. Zawiera również fitochemikalia, które pomagają stymulować układ odpornościowy i chronić organizm przed chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory lub przyczyniając się do wsparcia układu sercowo-naczyniowego.

Picie mate działa również pobudzająco, zwalcza zmęczenie psychiczne i fizyczne, podobnie jak kawa. I to dlatego, że dodaje energii, wiele osób pyta, czy picie yerba mate wieczorem to dobry pomysł. Niektórzy zastanawiają się, czy yerba mate na wieczór może pomóc im lepiej spać, a inni martwią się, czy spowoduje bezsenność i niekorzystnie wpłynie na przebieg snu.

Cóż, w filiżance yerba mate znajduje się duża ilość kofeiny. Zależy to oczywiście od mieszanki, którą wsypujesz do naczynia i sposobu jej przetwarzania, ale zazwyczaj jest to około 15-25 mg w 200 ml. Jeśli zażyjesz yerba mate przed pójściem spać, możesz czuć pobudzenie przez kilka godzin. Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że yerba mate pomaga im zwalczać bezsenność, dzięki relaksującym związkom zawartym w naparze.

Czy yerbę można pić wieczorem?

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, sięgając po yerba mate wieczorem, jest to, że zawiera ona kofeinę. Oczywiście wykazano, że ilość zawartej w niej kofeiny jest łagodniejsza niż w kawie. Mimo to możesz się zastanawiać, jak kofeina w ogóle wpływa na sen.

Kofeina jest środkiem pobudzającym i jako taka może poprawić czujność. Swoją aktywność okazuje już po 30 minutach od trafienia do krwiobiegu. Kofeina ma okres półtrwania 4-9 godzin, co odnosi się do czasu potrzebnego organizmowi na wyeliminowanie połowy przyjętej dawki. Dlatego nawet jeśli wypijesz filiżankę kawy po jedzeniu, na przykład o 15:00, kofeina może pozostawać w Twoim organizmie aż do dwunastej w nocy.

Istnieje coraz więcej badań dotyczących spożycia kofeiny i jej wpływu na sen. Wszystkie pokazują, że picie kawy ma wpływ na jakość snu, co może prowadzić do uczucia zmęczenia rano i zwiększenia spożycia kofeiny, aby przeciwdziałać skutkom niewystarczającego odpoczynku nocnego. Spożycie kofeiny wiąże się ze zmianami wzorców snu takimi jak na przykład skrócenie jego całkowitego czasu, trudności w zasypianiu i zwiększenie liczby przebudzeń w nocy.

Czy picie yerba mate wieczorem powoduje pobudzenie?

Czy taki sam pobudzający wpływ na organizm ma picie yerba mate wieczorem? To zależy od zawartości kofeiny w wypijanym napoju, która z kolei jest uzależniona od kilku czynników:

  • rodzaju mieszanki użytej do jego przygotowania (np. yerba mate z guaraną to jedna z najmocniejszych kompozycji na rynku, których lepiej nie pić przed snem);
  • ilości suszu yerba mate, których używasz na jedną porcję;
  • tego, jak gorąca jest woda, której używasz do jej zaparzania;
  • jak długo pozwalasz mu się parzyć;
  • ile porcji wypijesz przez cały dzień.

Kiedy przygotowujesz i pijesz mate w tradycyjny sposób ze 100% yerba mate lub z dodatkiem innych składników, które podwyższają zawartość kofeiny, może być ona dość mocna. Jednak gdy wybierzesz łagodniejsze mieszanki np. z dodatkami owocowymi, napar będzie tylko delikatnie pobudzający.

blog yerba co warto wiedziec matero

Czy yerba mate na wieczór może relaksować?

Yerba mate zawiera związki, które pomagają w relaksacji. Oprócz kofeiny napój yerba mate zawiera teobrominę i teofilinę. To jeden z powodów, dla których jego działanie różni się od kawy. Chociaż związki te uważane są za stymulanty, to w niewielkich ilościach działają również relaksująco. Dlatego yerba mate działa jednocześnie pobudzająco i uspokajająco. Nie powoduje charakterystycznego dla kawy poczucia przypominającego podenerwowanie. Wręcz przeciwnie, może złagodzić napięcie, a także sprawić, że zaśniesz szybciej niż zwykle.

Yerba mate zawiera również cynk, magnez i witaminę B, które mogą pomóc szybciej zasnąć. Wiele osób zażywa tabletki z magnezem przed snem, aby pomogły im się zrelaksować, a tymczasem wypicie mate może dostarczyć do organizmu pożądaną ilość tego minerału.

Ostatecznie to, jak zadziała na Ciebie yerba mate wieczorem, może zależeć także od tego, jak w danym momencie zareaguje na nią Twój organizm.

Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Sylwia

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-05-13
Jak przygotować zakwas?
Zakwas na chleb zrobić można na wiele sposobów – każdy dobry, byle prowadził do celu. Moja ciotka zostawiała trochę starego ciasta po poprzednim pieczeniu chleba. Zostawiała w małej kamionce, a gdy ta się kiedyś potłukła, wzięła zwyczajny słoik i owinęła go szmatą (w środku ma być ciemno).
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
2024-05-01
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
Szanghaj przed 1949 rokiem ustępował tylko Nowemu Jorkowi, jeśli chodzi o liczbę zamieszkujących
2024-04-25
Studio Dziki Zachód – zmiana godziny
!UWAGA! TERAZ ZAWSZE W PONIEDZIAŁEK O 17:00
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych