KSIĄŻKI

Pisanie książek to bardzo miłe zajęcie. Poświęcam mu kilka godzin dziennie; czasami kilkanaście. Połowa książek, które napisałem to książki podróżnicze i przygodowe. Druga połowa to literatura polityczna – i te czekają na wznowienie.

“Gringo wśród dzikich plemion” to hicior – ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy i wciąż jedzie. Ja najbardziej lubię “Wyspę na prerii” – męska opowieść o męskiej miłości do ziemi – opowieść z Arizony i… pełna humoru. Za najbardziej niedocenioną uważam “Rio Anaconda” – zeszło wprawdzie dotychczas 350.000 egzemplarzy, czyli bardzo dużo, ale… Czuję niedosyt – to świetna opowieść z najgłębszej dżungli i też pełna humoru.

Poza wymienionymi są jeszcze dwie oraz co najmniej dwie nienapisane, ale wymyślone i zaplanowane. Tylko.. ja piszę wytrwale i codziennie ale bardzo wolno.

Poza książkami własnymi, wydaję też serię książek podróżniczych innych autorów – Biblioteka Poznaj Świat – oraz książki przygodowe w cyklu Seria z Mustangiem.

KSIĄŻKI WOJCIECHA CEJROWSKIEGO

Wydawnictwo Bernardinum
twarda okładka
403 strony, 93 zdjęcia

PIECHOTĄ DO ŹRÓDEŁ ORINOKO

„Piechotą do źródeł Orinoko” to najbardziej bogata w przygody książka Wojciecha Cejrowskiego. Tak jak pozostałe, pełna humoru – Czytelnik będzie często parskać śmiechem, a nawet rechotać na całe gardło. Żaden antropolog tak nie pisze – duża wiedza o dzikich plemionach, a jednocześnie podana tak, że wciąga jak kryminał.

Książka opisuje dużą wyprawę WC w poprzek Wenezueli. Zaczyna się w Kolumbii – Autor prowadzi nas przez niebezpieczne pogranicze, opanowane przez gangi przemytników. Potem spędzamy trochę czasu na wenezuelskiej sawannie, czyli ziemi tamtejszych kowbojów, gdzie żyje się trochę jak w westernie… W połowie książki docieramy do miasta w dżungli, gdzie Autor organizuje wyprawę w górę rzeki Orinoko; na tereny strzeżone i zamknięte. Do tej roboty wynajmuje sobie przemytników szmaragdów, gdyż ci mają swoje tajne przejścia i sposoby oraz odpowiedni sprzęt.

Płyniemy wielką rzeką, spotykamy kolejnych Indian, żyjących tak jak ich przodkowie lub trochę ucywilizowanych, aż wreszcie skręcamy w mniejszą rzekę i znajdujemy się na terytorium Indian Yanomami – plemienia dzikiego i niebezpiecznego. Ich sportem narodowym jest okładanie się maczugami po głowach. Sic!

W tamtych czasach w Wenezueli wydobywano złoto i szmaragdy – na dużą skalę i nielegalnie. Dlatego przez całą tę książkę przewija się wątek przemytniczy. Nasz Autor opuszcza ten kraj przez zieloną granicę z woreczkiem surowych szmaragdów ukrytym w rozporku. W ten sposób zostaje przestępcą. Na ponad dwadzieścia lat, czyli do przedawnienia.

Bardzo plastyczne opisy – Czytelnik widzi, czuje, a do tego jeszcze słyszy w głowie głos Cejrowskiego; tak to zostało napisane.

Antropolog znajdzie tu moc wiedzy fachowej – choćby praktyczne instrukcje, jak organizować wyprawę i jak sobie radzić z Indianami, gdyby wystawili dzidy. Nie-antropolog też chętnie to przeczyta – jak doskonałą powieść przygodową.

Kilkaset stron bardzo wciągającej lektury. Książka przygodowa, sensacyjna, napisana językiem WYBITNYM. Podróżnicza i egzotyczna. Wciąga od pierwszej strony i ciągnie mocno do ostatniej.

W „Piechotą do źródeł Orinoko” jest kilka takich miejsc, scen, które powodują u czytelników zainteresowanie pozostałymi tytułami tego autora. „Orinoko” zaczyna się w miejscu, gdzie kończy się akcja książki „Podróżnik WC”, a kończy w miejscu, gdzie zaczyna się akcja książki „Rio Anaconda”. Każdą z tych pozycji można czytać osobno i w dowolnej kolejności.

WYWIAD Z WOJCIECHEM CEJROWSKIM O KSIĄŻCE ORINOKO”

KUP W SKLEPIE KOLONIALNYM

Wydawnictwo ZYSK i Sp.
twarda okładka
344 stron, 55 zdjęć

WYSPA NA PRERII

Dotychczas   pisałem  książki  o Indianach  z Amazonii – było dziko i   egzotycznie.   Ta   jest   o   kowbojach  z  Arizony,  i   też  będzie   dziko i egzotycznie. Południe Stanów Zjednoczonych oraz dawny Dziki Zachód są zupełnie inne niż Nowy Jork, Chicago czy Kalifornia. Styl życia na prerii zadziwia nawet tych, którzy dobrze znają Amerykę. Gdyby ktoś chciał sprawdzić osobiście, jak tam jest, drogę znajdzie łatwo: wystarczy zjechać z autostrady, potem jeszcze raz zjechać, i znów zjechać, i tak do skutku – aż skończy się mapa i wylądujesz na polnej drodze, prowadzącej na jakieś rancho.

Rzecz dzieje się współcześnie, w Arizonie, przy granicy z Meksykiem. Dziki Zachód dawno przestał być dziki, ale mieszkańcy prerii wciąż o tym zapominają. Posłuchajcie …

KUP W SKLEPIE KOLONIALNYM

Wydawca: Wydawnictwo Bernardinum
Okładka twarda
Data premiery: 2010-12-03

PODRÓŻNIK WC (wyd. II)

Oto drugie wydanie zbioru opowieści o przygodach Autora w USA i Meksyku. Wyprawy i eskapady późniejszego podróżnika z czasów, gdy jeszcze nie chodził boso.

Książka wyszła po raz pierwszy w roku 1997, została bestsellerem, a potem… zniknęła. Autor jej nie lubił – uważał, że jest „nieudolnym popisem debiutanta”. Po kilkunastu latach napisał tę książkę od nowa – rozbudował tekst, wymienił okładkę i zdjęcia. Tak powstało wydanie II poprawione.

A komu mało, ten znajdzie kontynuację niektórych wątków z „Podróżnika WC” w książce „Wyspa na prerii” (wyd. 2014).

KUP W SKLEPIE KOLONIALNYM

wyd. “Zysk i S-ka”
Biblioteka “Poznaj Świat”
456 strony
170 fotografii barwnych
mapa rejonu Ameryki Południowej
papier kredowy
oprawa twarda
grzbiet szyty, a nie klejony

RIO ANACONDA

Jeśli nie wiesz czego się spodziewać po pisarstwie WC, zmieszaj “Życie seksualne dzikich”, “Sto lat samotności” oraz “Autostopem przez galaktykę” w równych proporcjach. Wyjdzie z tego reportaż magiczny z ogromnym poczuciem humoru…

“Rio Anaconda” znalazła się na listach bestsellerów. 15 000 sprzedanych egzemplarzy
w pierwszym miesiącu sprzedaży.
Do marca 2015 sprzedano ponad 350.000 egzemplarzy.

Jestem wydawcą od wielu lat, przeczytałem tysiące maszynopisów. Ten zrobił na mnie ogromne wrażenie. Río Anaconda to opowieść przygodowo-podróżnicza. Trzyma w napięciu jak kryminał, a jednocześnie rozśmiesza do łez. I zapewniam Was, w trakcie lektury będziecie się śmiać na głos! A przy okazji jest to historia prawdziwa.

Nie trzeba lubić Autora, żeby polubić tę książkę, bo czy się komu Cejrowski podoba, czy nie, trzeba przyznać, że opowiada bardzo ciekawie. Fantastyczne dialogi! Doskonałe zdjęcia! A wady? Jeżeli są, szukajcie ich sami, ja nie znalazłem. No może poza jedną: po czterystu stronach opowieść się kończy.

Tadeusz Zysk,
wydawca

***

POCZĄTEK

Było to… Niedawno.
Było to… W tropikalnej puszczy.
Było… No, po prostu było, czyli zdarzyło się naprawdę.
Tyle musi Wam wystarczyć. Więcej nie powiem, bo nie chcę, by ktoś odnalazł to miejsce – niech pozostanie dzikie.
Nietknięte, jak najdłużej.
Pewnego dnia cywilizacja dotrze i tam, ale na razie niech nie dociera.

Jeżeli pożyję przeciętnie długo, to jeszcze za moich dni ostatnie dzikie plemię zostanie odnalezione i ucywilizowane.
Albo to ono odnajdzie nas – wyjdzie z puszczy na dymiące karczowisko, gdzie biali ludzie właśnie stawiają kolejny tartak, szyb naftowy, kolejne miasteczko, i ucywilizuje się samo. Na własną prośbę. Mała społeczność utonie w wielkim społeczeństwie i ślad po niej zaginie. Na zawsze. Nikt się nie zorientuje, że to byli ostatni wolni Indianie. Nikt ich nie będzie pamiętał.

Ludzie puszczy znikają z naszej planety każdego dnia.
Następne pokolenie będzie ich znało wyłącznie z książek, filmów i fotografii.
Jestem więc trochę jak oni – Indianie, o których piszę – należę do ostatniego pokolenia, które doświadcza kultury pierwotnej na własnej skórze; ostatniego, które widziało i dotykało. Następne będą znały świat Dzikich jedynie z Opowieści; takich jak ta.
A może to już? Może to właśnie ta książka jest ostatnią napisaną przez naocznego świadka? Oby nie. Choć jedno, niestety, wiem na pewno – niektóre zdjęcia w niej zawarte są ostatnimi zdjęciami plemion, których już nie ma. A przecież tak niedawno stałem z nimi twarzą w twarz. Patrzyłem w oczy. Rozmawiałem.
Posłuchajcie…

***

KUP W SKLEPIE KOLONIALNYM

wyd. “Poznaj Świat”

263 strony
106 fotografii barwnych
mapy Ameryki Południowej z wyróżnieniem Amazonii
oraz Ameryki Środkowej z wyróżnieniem rejonu Darién
(wyk. Agnieszka Rajczak)
papier kredowy
oprawa twarda
grzbiet szyty, a nie klejony

GRINGO WŚRÓD DZIKICH PLEMION

Jest to książka przygodowa i podróżnicza. Mądra, a jednocześnie pełna humoru. Sprawia, że Czytelnik zaczyna się głośno śmiać. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata. Wojciech Cejrowski zabierze Państwa na wyprawę do ostatnich dzikich plemion.

“Gringo wśród dzikich plemion” – do marca 2015 sprzedano ponad 500.000 egzemplarzy.

Notatki z podróży Jacka Pałkiewicza:
Marzec 1999, Lethem (Gujana)
Planowany od dawna wyjazd do Indian Wai Wai nie dochodzi do skutku. Mike, właściciel łodzi nad rzeką Essequibo, zaskoczył mnie informacją: Tydzień temu wyruszył tam pewien Polak. Jak się nazywał? Tzejrowki.
Luty 2000, Asuncion (Paragwaj)
Mój najbliższy cel: wędrowne plemiona Indian w rejonie Gran Chaco. Żołnierz Gwardii Narodowej kontrolujący dokumenty, przypomina sobie: Niedawno jechał tędy Polaco. Wysoki, szczupły facet…
Znowu Wojtek.
Luty 2002, Leticia (Kolumbia)
Zamierzam dotrzeć do Indian Marubo, żyjących z dala od naszej cywilizacji. …Zmieniam program, bo Jorge, miejscowy przewodnik, opowiada, że kilka dni wcześniej wyruszył tam jakiś Europejczyk. Nazywał się Zejrovki.
Chwilowe uczucie zawiści przemieniło się wkrótce w głęboki podziw.
Chylę czoło przed tym globtroterem.

/-/ Jacek Pałkiewicz

KUP W SKLEPIE KOLONIALNYM

Rok wydania:2013
Liczba stron: 250
Oprawa: Twarda
Wydawnictwo: Tadeusz Serocki

KOŁTUN SIĘ JEŻY

To książka klasyczna. O takich mówi się, że “kultowa”. Do dnia dzisiejszego sprzedano prawie 60 tysięcy egzemplarzy i ciągle schodzi!

Ostra, wręcz agresywna, bardziej niż “WC Kwadrans”, który był ograniczany przez władze Telewizji.
A z drugiej strony rozśmieszająca do łez.

W latach 1994-1996 Wojciech Cejrowski prowadził w TVP1 “WC Kwadrans” – bardzo ostry program satyryczny, który gromadził przed telewizorami trzy miliony widzów. Ta książka pochodzi z tamtych czasów i NIE dotyczy podróży. Dotyczy wolności i walki. W ostatnim roku książka odżyła na rynku wtórnym. Ludzie na forach piszą, że tematyka “Kołtuna” znów stała się aktualna, pomimo upływu osiemnastu lat od premiery. Dlatego postanowiliśmy wznowić tę pozycję i udostępnić ja ludziom za rozsądną cenę.

KUP W SKLEPIE KOLONIALNYM

sprzedano 3 tysiące
nakład wyczerpany

WC NA KOŃCU ORINOKO

W tej książce zabiorę Państwa na wyprawę nad Orinoko. Będzie dziko, niebezpiecznie, nielegalnie – zupełnie jak w dziewiętnastowiecznej powieści podróżniczej. Suche pustkowia sawanny, parna gęstwina puszczy; konno, łodzią, na piechotę; pośród dzikich plemion; kolumbijskiej mafii przemytniczej, Gwardii Narodowej, partyzantów i wreszcie opryszków pospolitych, nigdzie nie zrzeszonych…

Przed naszymi oczami będą się działy rzeczy mało prawdopodobne, a jednak istniejące w świecie współczesnym; realne jak nabita na czole śliwa. Z drugiej strony, wszystko rozegra się jak klasyczna, stara baśń: za morzami, za górami i za lasami – na końcu Orinoko.

sprzedano 2000 egz.
nakład wyczerpany

SÓL DO OKA

Zawartość niniejszej książki to krótkie komentarze z dystansu; dowcipne, zadziorne, spostrzegawcze i niezależne.
Świeże, zabawne, ale też dające do myślenia spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.

sprzedano 1300 egz.
nakład wyczerpany

MŁOT NA LEWICĘ

Niniejsza książka jest odpowiedzią na zapotrzebowanie fanów “WC Kwadransa”, którzy od kilku lat molestują mnie bym powrócił do literatury politycznej. Zebrałem więc wszystkie moje teksty, które powstały od czasu zniknięcia “WC Kwadransa”. Przejrzałem je, odrzuciłem te, które się zestarzały, a resztę ułożyłem chronologicznie.

BIBLIOTEKA POZNAJ ŚWIAT

Dbamy o markę – każda nasza książka jest zadbana.
Pamiętamy o tradycji podróżniczej (Fiedler, Halik), o współczesnych łowcach przygód (Cejrowski, Pałkiewicz), ale także o podróżnikach mniej znanych, którym dajemy szansę debiutu (Kinga Choszcz, Stefan Czerniecki). Dobra książka podróżnicza wcale nie musi być zagraniczna. Polacy też umieją pisać z werwą i humorem.

KUP W SKLEPIE KOLONIALNYM

PRZEJDŹ DO STRONY O SERII

SERIA Z MUSTANGIEM

Pierwsze książki Pana Corso były okropne. Radziłem żeby nigdy więcej nie pisał. On mi na to, że tak samo mówi jego babcia.

Gdy podarował mi swoją trzecią książkę, wciągnęło mnie od razu – przygodowa opowieść o niejakim Karczu. Zapytałem czy ma tego więcej i wówczas dostałem maszynopis kolejnej części. Przeczytałem jednym tchem! Dzwonię do Autora i pytam: chce Pan bym został Pańskim wydawcą? Bo ja chcę! Podpiszemy kontrakt, Pan będziesz pisał, a ja będę się wylegiwał na Hawajach.

W ten sposób zostałem wydawcą Pana Corso i cyklu książek o archeologu.

KUP W SKLEPIE KOLONIALNYM

WIĘCEJ O SERII Z MUSTANGIEM