CHRZEŚNIACY, JULEK I WYRYWANIE KARTEK

utworzone przez | 30 sie 2021 | Dziennik rozrywkowy, Dziennik pokładowy, Opowieści z rancza i z folwarku, Sklep Kolonialny | 0 komentarzy

Uważam, że rzeczy przeznaczone dla ludzi powinno się testować na ludziach. Można zacząć od laboratoryjnych szczurów, przejść na szympansa, ale ostatecznie nie ma to jak test na żywym człowieku.
Książeczki o biznesie przeznaczone dla dzieci dałem do testowania Chrześniakom. Mieli mi powiedzieć co myślą, czy ciekawe, czy im się podobało i czy się czegoś nowego nauczyli. Jeden dostał książkę „Julek i cały ten biznes”, drugi „Julek i dziura w budżecie”. Czytali niezależnie bez konsultowania się nawzajem. Powiedziałem im, że to eksperyment NAUKOWY.

***

Chrześniacy głupi nie są i czytają kompulsywnie wszystko, co Stryjaszek dostarczy oraz wszystko co sami znajdą. Jeden lubi techniczne i matematyczne. Kiedyś poprosił o instrukcję obsługi jachtu.
– Co? – pytam.
– Stryjaszek jeździ po Florydach i innych Karaibach, to niech mi Stryjaszek przywiezie instrukcję obsługi jachtu.
– To jakiś konkretny tytuł?
– Nieee! W samochodzie u taty znalazłem instrukcję obsługi samochodu. Taka gruba książka co ją sprzedają z nowym autem. Przeczytałem sobie. Bardzo ciekawe. Teraz chciałbym takie samo ale z nowego jachtu. Obojętne jaki model.
Załatwiłem. Przeczytał. Dorzuciłem mu instrukcję obsługi pieca na ropę, którą znalazłem w mojej piwnicy. Był zachwycony.

***

Drugi Chrześniak jest fabularny, czyta powieści, komiksy (Asterixa i Tytusa), pisze śmieszne wiersze, a matematyka interesuje go wyłącznie, gdy chodzi o liczenie pieniędzy. Liczy doskonale i szybko w pamięci, i powiedział mi, że zdecydowanie woli mnożenie od dzielenia.
– To znaczy, że jesteś kapitalistą.
– Tak? A czemu?
– Bo kapitaliści zajmują się mnożeniem, a socjaliści dzieleniem. Kapitalizm robi z pucybuta milionera, a socjalizm milionerów zamienia w pucybutów.
– A co to pucybut, Stryjaszku?
– Taki zawód. Wciąż popularny w Ameryce, a w Europie w zaniku.
– Coś się nie zgadza… Europa jest socjalistyczna, to powinno być pełno pucybutów.
– Hm… to jest tak: w Ameryce każdy chce zostać milionerem i dlatego jest wielu pucybutów, a w Europie zniknęli pucybuci, bo dostali zasiłek i już nie pracują.
– Co to zasiłek?
– Władza płaci ludziom za to żeby nie pracowali.
– To niech mi Stryjaszek zapłaci dychę za to, żebym ja Stryjaszkowi nie umył samochodu.
– Ja jestem kapitalista, więc ci płacę dychę za mycie auta. A socjalistyczna władza da ci zasiłek za niemycie, ale to będzie tylko pięć zeta, albo dwa. Co wolisz? Pięć za niemycie, czy dychę za mycie?
– Wolę dychę.
– No widzisz, bo ty też jesteś kapitalista. Ale jest wielu takich, który wolą pięć zeta za siedzenie w domu.
– Debile.
– A czemu debile?
– Stryjaszku, przecież to proste. Siedzę pół godziny w domu i dostaję pięć zeta, albo przez to samo pół godziny myję twoje auto i dostaję dychę.
– Właśnie zarobiłeś dodatkową dychę.
– Za co?
– Premia za dobre myślenie. Gdybyśmy byli w szkole, to bym ci postawił piątkę, ale ponieważ nie jesteśmy w szkole, to ci daję dychę.
– Teraz w szkole dają szóstki.
– Moja stara piątka jest więcej warta niż ich nowa szóstka.

***

Dałem więc Chrześniakom do testowania dwie książki z serii JULEK, które mam w sklepie kolonialnym. Testy na dzieciach wypadły pozytywnie poza jednym – obaj Chrześniacy stwierdzili, że z tych książek trzeba wyrwać jedną kartkę:
– Cała książka jest w porządku, ale u mnie na stronie 10. są jakieś pierdy o tym, że „wszyscy bardzo szkodzimy środowisku”, zaśmiecamy i tak dalej.
– A u mnie to samo na stronie 14. I wychodzi na to, że Planeta i Klimat są ważniejsze od papieża, bo papież pisze się małą literą, a oni Klimat i Planeta napisali wielką literą tak jakby to była jakaś ważna osoba, której się trzeba pokłonić.
– Dobra robota, panowie! Wykryliście kult klimatu. Dziękuję.
Reszta zawartości obu książek była dobra, pouczająca. A te dwie strony wyrwaliśmy komisyjnie i wywaliliśmy na kompost koło mojego kurnika. Kury to rozdrapały, zmieszały z resztą odpadków i ostatecznie zutylizowały.

***

Czy wyrywanie kartek z książek to dobra szkoła?
Jak najbardziej!
Za komuny w moim domu robiliśmy to nagminnie. Wiele było dobrych książek, do których autorzy wpisywali tu i tam propagandowe bzdury, aby się pokłonić tyranom. Ojciec albo kazał nam wyrywać te kartki i palić, albo skreślać bzdury flamastrem, jako szkodliwe dla umysłu i duszy.
Polecam Państwu tę metodę, bo zostawia mocny ślad w pamięci małolata. U mnie zostawiła. Chrześniacy też byli zadowoleni, że mogli własnoręcznie „naprawić i oczyścić” swoje książki z propagandy.
I z tym przesłaniem mogę polecić oba tytuły jako zdrowe:
„Julek i cały ten biznes” – bez strony 14.
„Julek i dziura w budżecie” – bez strony 10.
Zdrowe i bezpieczne – testowane na ludziach.

 


 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

DZIENNIK ROZRYWKOWY

OSTATNIE WPISY

INNA DROGA

Personel mi pisze że jest “Dzień chodzenia inną drogą”. Chyba zmyślają, żeby mnie zainspirować, czy co?
No ja lubię chodzić inną ścieżką niż szlak utarty. I mam tak od podstawówki, a może wcześniej…

PAJĄK

Dostałem foto z pola.Pakuję trzy walizy, bo zaraz lecę do PL.Jestem stęskniony jak cholera. Ucałuję tę moją ziemię i kłos na polu...

Książka “Król”

Dostałem tę książkę w prezencie pocztą; od Autorki i z osobistą dedykacją. Prawie rok temu.Byłem sceptyczny. Niby SF, czyli lubię, ale...

DZIENNIK POLITYCZNY

OSTATNIE WPISY

KONCERT na 250 OSÓB

Od 14 czerwca będą możliwe koncerty, z maskami na twarzach. Maksymalnie 250 osób. Jaka naukowa teoria za tym stoi? 250 osób na stadionie...

TURÓW

Turów. „Polubowne” załatwianie sprawy z Czechami. Przygotowanie wytycznych do podpisania Umowy – odszkodowanie w wys. ponad 200 mln...

Aborcja

Teraz, gdy Polska zapłaciła tak wiele za częściowe ograniczenie aborcji, prawdziwy mężczyzna powinien iść do pełnego zwycięstwa. Tymczasem Duda i spółka się wycofują.

ZAKOŃCZYĆ PLANDEMIĘ

Chciałbym tu być. I powinienem. Poprzednio byłem – protestować przeciwko PRZYMUSOWI szczepień. Kto chce, niech się szczepi, nikomu nie zabraniam. Ale niech mnie nikt nie zmusza bym zaszczepił siebie wbrew mojej woli.

TUŻ PO DEBACIE

To nie była debata, bo nikt z nikim nie miał szansy debatować. Czyli oszustwo w tytule. A debaty prawdziwe są ważne, bo pozwalają sprawdzić jak kandydat sobie poradzi, gdyby go Putin zaskoczył publicznie jakimś nieprzewidzianym pytaniem.

Pin It on Pinterest

Share This
Koszyk
Mapa Polski dla dzieci zestaw edukacyjny
-
+
Razem za produkty
122,00  (z VAT)
Kontynuuj zakupy
1