DZIENNIK POKŁADOWY

JEST PUSTO, ALE BĘDZIE GIT.

23 marca 2020 | Dziennik rozrywkowy

Przejechałem przez naszą kowbojską wioskę – pusto.
Pojechałem do następnej – podobnie.
Chciałem kupić kury na czas, gdy jajów w sklepach brak. Sklep zamknięty, a na drzwiach kartka, że nioski i króliki (na mięso) chwilowo wykupione. Sklep z bronią był otwarty na oścież, ale półki i wieszaki puste, i zero ludzi. Amunicję sprzedawali jeszcze – w dużych paczkach. W czasach, gdy państwo się nie wyrabia, państwo cię nie obroni – zrób to sam. Rób wszystko sam.
– Kiedy?! – wołam do sprzedawcy bez wysiadania.
– W poniedziałek! Dwa tiry towaru!
– Będę!
– Wiem! Wszyscy będą – uśmiechnął się szeroko.
– A ceny jakie?
– OBNIŻONE !! Przecież nie będę się dorabiał na nieszczęściu. I tak mam lepiej niż ten fryzjer naprzeciwko. Do niego na razie nikt nie chodzi. Wezmę go do pomocy u mnie.
– A on się zna na broni?
– Ha! Strzela lepiej ode mnie. Na co dzień macha brzytwą, to rękę musi mieć pewną.
Poza tym jednym miejscem wszędzie było pusto i głucho. Takich obrazków w Ameryce jeszcze nie widziałem. Ten kraj aktywnych wesołków, optymistów, ludzi zawsze rzutkich, aktywnych jak ul, którzy lubią się spotykać, zatrzymać na chwilę dla pogadania o niczym, pojechać do fryzjera, nie dlatego, że włosy urosły, ale tak po prostu – ten kraj teraz wygląda (chwilowo!) inaczej.
Pojechałem dalej – do najbliższego miasteczka na prerii.

***

Mój samochód był jedynym na ulicy, a to przecież sobota – dzień zakupów i aktywności wszelkich. W tym miasteczku mają światła drogowe (w mojej wiosce nie ma) i na tych światłach stałem sam. Na następnych, na drugim końcu miasteczka, widziałem drugi samochód i to wszystko.
Przy automatycznej pompie jedna samotna osoba tankuje najtańszą benzynę za mojego życia – dolara za galon.
Parking przy salonie do gry w Bingo, zawsze pełen starych aut (bo w bingo grają emeryci) – pusty. Przy kręgielni – pusty. Przy odkurzaczu do samochodów – pusty; a w soboty to było miejsce, gdzie się sprzątało auta z czerwonego kurzu prerii i gadało ze znajomymi. W Walmarcie trochę ludzi, ale mniej więcej tyle ile w Sylwestra nocą. I pierwszy raz w Ameryce widziałem puste półki w supermarkecie. Pracownicy nie nadążają z wykładaniem towaru, więc kładą całe kartony wprost na podłodze. I ludzie kupują kartonami.
Mleka i jaj brakuje. To przejściowe – ludzie zrobili zapasy, a teraz trzeba poczekać aż kury zniosą więcej. Krów też nie da się doić dziesięć razy dziennie, więc trzeba poczekać na mleko. Poczułem się jak w PRL, jak w stanie wojennym, tylko wtedy na półkach był ocet, a tu nie ma octu – ludzie wykupili, bo dobry do dezynfekcji.

***

Wreszcie znalazłem kilka miejsc, gdzie jest trochę ludzi. Wszystkie dotychczasowe usługi drive thru, oraz kilka nowych: kolejka przy Mc Donaldzie i innych restauracjach. Ludzie kupują jedzenie na wynos, żeby wesprzeć trochę te biznesy. Bank, apteka – kolejki przy drive thru i nikt nie wchodzi do środka.
Jedyny sklep, który wyglądał w miarę normalnie to „Dobra, Dobra Wódzia”. Ludzie składali zamówienie bez wychodzenia z samochodu, a pracownik stawiał gorzałę lub piwo na pakę pikapa. Kartonami. Pojedynczych butelek nie sprzedają bo to teraz niehigieniczne.
– Hej! – wołam do gościa w oknie. – Masz mój rum?
– Mam, Gringo! Ale ty jesteś katolik i masz Post, to po co ci teraz rum?
– Post nie trwa wiecznie. Wrzuć mi karton. Ceny jakie?
– Takie jak zawsze, przecież nie będę się dorabiał na nieszczęściu. A gdy kupujesz karton, masz zniżkę.

***

Wróciłem z tej wycieczki do domu. Dalej do Wielkiego Miasta już nie jechałem. Nie ma po co.
Karton rumu postawiłem na słońcu, żeby się zdezynfekował. Odpaliłem telewizor a tu ogłoszenie, że mam wszystkie kanały odblokowane i nie muszę nic więcej płacić – na czas chińskiej plagi pozwalają oglądać wszystko jak leci.
Internet też odblokowany – żadnych limitów przesyłu danych. Podatki odroczone i (w przeciwieństwie do PL) nie trzeba pisać podań i wypełniać kwitów – rząd federalny odroczył wszystkim jak leci, nie trzeba się tłumaczyć, czy cię chinol trafił czy nie.
Ludzie zaczęli otwierać nowe biznesy w sieci: Księgowi, prawnicy, a nawet hydraulicy konsultują klientów przez komputer lub komórkę. Muzycy grają koncerty z domu, a ludzie im wrzucają po kilka dolarów do wirtualnego kapelusza. Kucharze uczą Nowojorczyków jak ugotować parówki. To dlatego, że mieszkańcy Manhattanu prawie zawsze jadają poza domem; w niektórych małych mieszkaniach nawet nie ma kuchni, bo zawsze było taniej zjeść na mieście. Teraz wchodzisz na stronę swojej ulubionej knajpy i tam ci kucharz powie, jak zrobić te twoje ulubione kanapki. Napiwek wrzucasz mu przez internet.
Faceci od nastawiania kręgosłupa spotykają się ze swoimi klientami w sieci i pokazują co można zrobić samemu – noga za ucho aż ci pstryknie w biodrze…
W wielu knajpach robią drinki na wynos, co w normalnych czasach byłoby nielegalne, ale teraz to jest czas chińskiej wojny i wszyscy chcemy przetrwać. Wszystko co się tylko da jest teraz na wynos, na parkingu, bez wychodzenia z samochodu, a twoją kartę lub gotówkę opryskują szprejem do dezynfekcji.

***

Na ulicach pusto, ale dużo się dzieje. Pomysły na życie w kwarantannie inspirujące; również w Polsce. „Jest syf, będzie git” – jak mawiał mój koleżka z podstawówki, niejaki Zenek S., który jako dziecko rozwalił komuś czaszkę klamrą od wojskowego paska. Tym kimś był pijak-gach mamusi i to był jego pasek.
Zenek dostał 3 lata w poprawczaku, a potem przyszedł do naszej podstawówki. Był za stary jak na klasę siódmą, sypał mu się wąs, palił sporty i nie robił tego w kiblu, tylko normalnie na przerwie. Nauczyciele się go bali. A Zenek był groźny z wierzchu, ale w środku… normalne dziecko z nienormalnego domu. Widziałem to w nim, a on widział, że ja widzę i mnie nigdy nie tykał, nigdy mnie nie szturnął, nie kazał sobie oddawać drugiego śniadania, ani załatwiać papierosów. Czasami, gdy zapomniałem moich kanapek, oddawał mi jedną ze zrabowanych komuś innemu.
Siadaliśmy w słońcu na murku i wtedy mówił „Jest syf, będzie git”. I nigdy przy mnie nie palił – pamiętał, że mam tylko jedno płuco. Umiał to uszanować.
Więc mówię Państwu: Jest syf, będzie git! Ta fraza jest nawet zapisana w Biblii, tylko trochę innymi słowami: Ducha nie traćcie, serc nie zatwardzajcieStrona www.cejrowski.com jest strefą wolną od tzw. “hejtu”, słownych przepychanek itd. Dlatego nie ma tu typowych komentarzy (co zaoszczędza też czas, który można spędzić dużo lepiej 🙂 ) Jeżeli chcą Państwo coś napisać odnośnie powyższego wpisu, proszę wypełnić poniższy formularz. Jeżeli będzie to konstruktywna uwaga, zostanie przeczytana, ale nie pojawi się na stronie.

Komentarz dotyczący wpisu: JEST PUSTO, ALE BĘDZIE GIT.

10 + 11 =

POZOSTAŁE WPISY

NOWE ODCINKI BOSO: PERU

Nowe odcinki “Boso przez świat” (premiery w TVP2 w niedziele o g.18.30).
Czternaście filmów z Peru. Tak – w Peru już byłem dwa razy, ale najpierw nad Amazonką, potem w dżungli u Łowców głów, a teraz to będzie górne Peru czyli Andy. Tak wysoko jeszcze nie kręciłem (z moim jednym płucem).

DZIEŃ DZIADKÓW

(…) A co babci podarować, skoro babcia wszystko ma i już niczego, wnusiu, nie potrzebuje.
Babcia miała ogród pełen kwiatów…

CHOINKA W BUTELKI

Po pierwszym pobycie w Luizjanie – dawno, dawno temu – przywiozłem sobie do Polski ozdoby choinkowe z wyspy, na której produkują Tabasco. I miałem taką choinkę, która z daleka wyglądała całkiem normalnie – ozdoby w kolorach czerwonych i zielonych. Dopiero gdy podszedłeś bliżej, dało się rozpoznać co to za ozdoby: lampki, jak małe buteleczki Tabasco…

Matero z palo santo

Oto wieści z Paragwaju:
Produkcja matero trwa, a nawet wre. W czasach kryzysu produkcję trzeba wzmagać, a nie wygaszać. Wzmagam więc. Produkuję więcej, a nie mniej.

Aborcja

Teraz, gdy Polska zapłaciła tak wiele za częściowe ograniczenie aborcji, prawdziwy mężczyzna powinien iść do pełnego zwycięstwa. Tymczasem duda i spółka się wycofują. Tchórze.

Kubek Trump 2020

Tuż przed wyborami, więc teraz wszytko piję z takiego kubka!
Nawet yerbę zaparzam w nim.
DOSKONALE DRAŻNI LEWAKÓW.

ZAKOŃCZYĆ PLANDEMIĘ

Chciałbym tu być. I powinienem. (…) Nie będę Państwu przedstawiał argumentów za zakończeniem pandemii, bo wszyscy, którzy tu dzisiaj przyszli mają własne i jest ich wiele…

Wymodlili Państwo cud

Szanowni Państwo, Dziękuję. Wymodlili Państwo cud – sprawa GWAŁTOWNIE i nieoczekiwanie zawróciła w dobrą stronę, a wszyscy zainteresowani są bardzo zdziwieni… cudem.

SZWAGIERKA JEST CHYTRA

Szwagierka jest chytra i to bardzo ułatwia nasze kontakty. Jest chytra, a więc przewidywalna, czyli daje się łatwo ogrywać.
No na przykład….

TUŻ PO DEBACIE

1. To nie była debata, bo nikt z nikim nie miał szansy debatować. Czyli oszustwo w tytule. A debaty prawdziwe są ważne, bo pozwalają sprawdzić jak kandydat sobie poradzi gdyby go Putin zaskoczył publicznie jakimś nieprzewidzianym pytaniem, wypowiedzią, atakiem słownym.

Dwa kilo czytania

Książki piszę tak by można je było czytać w kolejności dowolnej – to nie powoduje utraty przyjemności i nie istnieje „kolejność nieprawidłowa”.
Ale…