Matero z palo santo

Oto wieści z Paragwaju:
Produkcja matero trwa, a nawet wre. W czasach kryzysu produkcję trzeba wzmagać, a nie wygaszać. Wzmagam więc. Produkuję więcej, a nie mniej.

Kupiliśmy drewno – szlachetne palo santo sprowadzone z Gran Chaco.
Inni robią naczynia do picia yerby oszczędnie, z tykwy (fuj – smakuje, jak z tekturowego kubka) lub z ceramiki (nie pachnie, a palo santo pachnie przepięknie), lub z drewna wprawdzie, ale to nie jest palo santo tylko inne – tańsze – i wtedy matero pachnie deskami, a ma pachnieć PALO SANTO.

Moje naczynia produkują Indianie i robią to ręcznie – manufaktura. Czemu? Przecież to drożej. Ha! Palo santo jest w Unii zakazane i wolno je sprowadzać tylko, gdy są to wyroby rękodzieła indiańskiego. W przeciwnym razie sprowadzałbym do Polski belki, a potem na tokarce robił naczynia tanio i szybko w RP.

Dlatego u innych jest tanio i szybko, a u mnie drogo i porządnie.
Od lat marzę o tym, by matera kosztowały po 50 zł sztuka – wtedy na tę inwestycję stać byłoby studenta, a wśród studentów yerba mate bardzo popularna, bo pozwala się uczyć nocami i nie zasnąć.
Na razie 50 zeta to cel nieosiągalny, bo palo sano + unijne zakazy importu + rękodzieło koniecznie z Paragwaju… dodajcie to sobie sami i wychodzi 89 zł. a nie 50.
No ale walczymy, a produkcja wre.
baj
wc

Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Wojciech Cejrowski

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-10-07
Nowa trasa Wojciecha Cejrowskiego Jesień 2024
W tym roku jesienna trasa z występami to CAŁY październik. Nie wszędzie przyjadę, bo nie wszędzie chcą mi wynająć salę. Dostaję od Państwa wiele listów z pytaniami, a czasami nawet z pretensjami.
Na_dzien_nauczyciela
2024-10-07
WC na dzień nauczyciela
Niektórych nauczycieli z podstawówki pamiętam z nazwiska i twarzy. Polskiego uczył mnie Pan Zimowski. Był doskonały i przedwojenny. RAZ zaprosił nas do swego mieszkania. Niewielką grupę ulubionych uczniów; i zrobił to dopiero, gdy skończył uczyć. Czerwiec, bardzo skromne, maleńkie mieszkanko. Biednie, czysto.
NS zagłosuj
2024-10-07
Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią
Powyższa myśl Patrona NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, ma być inspiracją oraz zachętą do głosowania na nominowanych kandydatów do Nagrody Społecznej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych