W obecnych czasach zdjęć jest chyba ZBYT wiele. Owszem – często są to piękne zdjęcia, czy to za sprawą naprawdę dobrego ujęcia i umiejętności, czy szczęścia (robiąc tysiące fotek coś się utrafi 🙂 ), czy też dobrze wykonanego retuszu.
Ale nie zawsze tak było.
Wojciech Cejrowski, jak wielu innych podróżników, pakując plecak na wyprawę musiał przewiedzieć miejsce na stertę klisz i baterii. Każde naciśnięcie migawki trzeba było przemyśleć, bo nawet stertę klisz, z których każda miała 24 lub 36 klatek, łatwo szybko “wypstrykać”. Na dodatek nie dało się wtedy obejrzeć na miejscu zdjęcia, wykasować nieudanych lub w razie potrzeby powtórzyć ujęcia…
W czasach kliszy fotograficznych zrobienie dobrych zdjęć wymagało kunsztu.
Teraz kunsztem jest wybicie się z fotograficznego szumu. Przykucie spojrzenia.
W naszych książkach jest wiele takich zdjęć. Do każdej starannie selekcjonujemy zdjęcia, ale nie tyle pod względem ich urody, ale by były uzupełnieniem treści – nie ich ilustracją, tylko tym, czego w treści nie ma. By zabrały Czytelnika w miejsca realne, niekoniecznie okraszone pięknym zachodem słońca. Czasami może brudne, nieprzyjemne, ale tam właśnie padło oko Autora książki i o tym też opowiada swoją historię.
Kunszt starych fotografii możemy podziwiać w książkach Arkadego Fiedlera i Tony’ego Halika. Kinga Choszcz również należała do tych starszych fotograficznie czasów. Założę się, że było niezmiernie trudno wybrać te ponad 200 zdjęć ilustrujących pełną przygód opowieść z podróży dookoła świata Prowadził nas los.
-
Gujana. Spotkałem szczęśliwych Indian35,00 zł
-
Jeep. Moja wielka przygoda35,00 zł
Ale i współcześni Autorzy – mimo faktu, że obecnie świat obfotografowany jest chyba z każdej strony i pod każdym kątem – w ciekawy sposób przybliżają nam ludzi i miejsca, których pewnie nigdy na własne oczy nie zobaczymy (za daleko, zbyt trudno, nie po drodze…)
Każda książka, czy jest to książka Wojciecha Cejrowskiego, czy z Serii Biblioteka Poznaj Świat (wydanej pod czułym okiem Wojciecha Cejrowskiego), ma w sobie co najmniej kilkadziesiąt zdjęć.
Korzystając z okazji Światowego Dnia Fotografii, który przypada 19 sierpnia, proponujemy delektowanie się taką czytelniczo-fotograficzną podróżą Boso Przez Świat przy kubku lub filiżance aromatycznej herbaty. Mamy do wyboru herbaty z całego świata!
Herbaty czarne i zielone. Czyste i z dodatkami, jak np. skórki pomarańczy, owocu grejpfruta, kwiatu jaśminu, płatów słonecznika, papaji, mango, ananasa, porzeczki, truskawki, kokosa, płatków róży, jaśminu, liści maliny, owocu kiwi, banan, płatków kwiatu bławatka, czekolady, kardamonu, imbiru, a nawet pieprzu czerwonego. Do wyboru, do koloru i do smaku!
Kup teraz 3 dowolne książki
w Sklepie Kolonialnym Wojciecha Cejrowskiego,
a herbatę świata dostaniesz
za symboliczne 1 zł.
kod rabatowy: KsiazkiHerbataSwiat
Kilka zdjęć z wyjazdów Wojciecha Cejrowskiego w ramach kręcenia programów podróżniczych Boso Przez Świat: