Guarana, owoc, który się na nas gapi

Co to jest ten owoc, co się na mnie gapi?

Guarana to krzew wywodzący się z Brazylii. Z charakterystycznych nasion guarany sporządza się suplementy i napoje energetyczne, gdyż zawiera duże ilości kofeiny.
Brazylijscy tubylcy używali tego owocu od wieków, ale teraz stał się dostępny na całym świecie. W rzeczywistości nazwa owocu jest właściwie ukłonem w stronę amazońskiego plemienia, które jako pierwsze go skonsumowało – Guarani.

Guarana przede wszystkim pomaga utrzymać wysoki poziom energii i skupienia. Między innymi sportowcy doceniają jej stymulujące działanie. Oprócz wysokiego poziomu kofeiny owoc ten zawiera również szereg innych substancji chemicznych, które mają podobne działanie zwiększające energię (takich jak teobromina).

Guarana jest również popularną substancją do leczenia niskiego libido i braku koncentracji, podczas gdy inni używają jej do wspomagania utraty wagi.
Ale to nie wszystkie korzyści z jej stosowania.

guarana proszek 2

Korzyści z ekstraktu z guarany

Istnieje wiele różnych korzyści płynących z przyjmowania guarany. Nie tylko może leczyć różne problemy zdrowotne, ale może również zapobiegać ich występowaniu w przyszłości.

Jak już pisałam, guarana może poprawić koncentrację i poziom energii, umożliwiając użytkownikom większą produktywność przez cały dzień. Sam wysoki poziom kofeiny robi dużą różnicę w zwiększaniu poziomu energii – w rzeczywistości zawiera aż cztery razy więcej kofeiny niż kawa. Suplementy guarany nawet zwiększają koncentrację i zmniejszają zmęczenie psychiczne, szczególnie u pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Utrata wagi

Ten południowoamerykański owoc może pomóc w utracie wagi z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, wysoki poziom kofeiny w guaranie może naturalnie zwiększyć metabolizm i pomóc spalić więcej kalorii. Co więcej, może faktycznie tłumić geny, które promują wzrost komórek tłuszczowych, chociaż należy przeprowadzić więcej badań na ten temat, aby uzyskać jednoznaczny wynik.

Guarana ma również właściwości antybakteryjne,

dzięki czemu jest w stanie zapobiegać infekcjom bakteryjnym. W szczególności guarana może pomóc zabić E. coli. Tłumi również bakterie, które mogą powodować próchnicę zębów i inne problemy z zębami.

Pomaga zwalczać raka

Jedną z najbardziej obiecujących potencjalnych korzyści jest to, że może zapobiegać rakowi lub walczyć z nim. Guarana jest bogata w przeciwutleniacze, które w naturalny sposób zwalczają uszkodzenia komórek prowadzące do raka, a także wielu innych chorób przewlekłych. Badania na myszach wykazały również, że guarana jest zdolna do zabijania komórek rakowych i hamowania ich wzrostu. Jednak badania na ludziach nie zostały jeszcze przeprowadzone.

Niestrawność

Plemiona amazońskie od wieków stosują guaranę do naturalnego leczenia zaparć i biegunek. Guarana ma wysoki poziom garbników, które są rodzajem przeciwutleniaczy, które mogą zrównoważyć zawartość wody w przewodzie pokarmowym. Zapobiega to zaparciom i utrzymuje regularne procesy trawienne. Jednak kofeina w guaranie może również przyspieszyć proces perystaltyki, dlatego działa również jako naturalny środek przeczyszczający.

Zdrowie układu krążenia

Nowe badania wskazują, że jagoda guarany może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wydaje się, że poprawia przepływ krwi, co zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi i innym niebezpiecznym problemom sercowo-naczyniowym. Dodatkowo guarana może również zmniejszać utlenianie cholesterolu i gromadzenie się płytki nazębnej w tętnicach, co może później przyczynić się do innych problemów sercowo-naczyniowych, takich jak choroby serca i zawały serca. Chociaż badania na ludziach są rzadkie, wczesne badania wyglądają obiecująco.

guarana roslina

Przeciwbólowy

Zawartość kofeiny w guaranie oznacza, że ​​może być stosowana jako łagodny środek przeciwbólowy. Kofeina jest od dawna używana do zmniejszania bólu – plemiona amazońskie używały jej głównie do radzenia sobie z bólem. Kofeina blokuje dwa najważniejsze receptory bólu w organizmie, dlatego nie odczuwamy bólu, gdy spożywamy ją w dużych ilościach.

Właściwości przeciwstarzeniowe

Stosowana miejscowo w kremach lub balsamach, guarana może mieć właściwości przeciwstarzeniowe dla skóry. Kofeina zwiększa przepływ krwi do skóry, co nadaje jej zdrowszy, żywszy wygląd. Badania wykazały również, że może poprawić napięcie skóry i zminimalizować pojawianie się zmarszczek. Na rynku dostępne są kosmetyki zawierające guaranę, ale można też stosować miejscowo ekstrakt z guarany w małych dawkach.

Zdrowie oczu

Regularnie spożywana przez długi czas guarana może chronić przed szeregiem chorób zwyrodnieniowych oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Może również utrzymać wyższą ogólną jakość widzenia, nawet w starszym wieku. Jednak konieczne są dalsze badania, aby te twierdzenia były ważne.

Ulga w bólu głowy

Plemiona amazońskie stosowały guaranę do leczenia powszechnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy i gorączka. Chociaż obecnie nie ma żadnych badań potwierdzających te konkretne wyniki, udowodniono, że ma silne działanie stymulujące wykraczające poza to, co można uzyskać z normalnej kofeiny.

Libido

Guarana jest afrodyzjakiem.

“Z czym to się je?”

Najprościej dodać sobie odrobinę guarany do yerby (10g, czyli 2,5 płaskiej łyżeczki do całego opakowania 500g, więc do jednej porcji w matero to muszą być naprawdę niewielkie ilości).

Ale są też inne sposby:

  • shake bananowo-kakaowy
    wystarczy trochę roślinnego, dojrzały banan, łyżeczka kakao lub karobu i ćwierć łyżeczki sporoszkowanej guranay. Miksujmy i mamy poranny energy-drink, który wystrzeli nas w nowy dzień.
  • shake owocowy z guaraną (owoce wg. dostępności, np. truskawki, arbuz, borówki, banan, mango,,,)
  • poranne kakao energetyczne – mleko (lub napój roślinny), prawdziwe kakao, odrobina guarany i miód (lub inny rodzaj słodkości) – mega dawka energii i mikroelementów.

Smacznego!

guarana koktajl

Skutki uboczne i dawkowanie guarany

Spożywając guaranę przede wszystkim należy pamiętać o bardzo dużej zawartości kofeiny, a jej nadmiar może skutkować efektami ubocznymi.
Duże ilości kofeiny w guaranie mogą podrażniać układ pokarmowy, nasilając biegunkę i zespół jelita drażliwego, gdy są przyjmowane w dużych dawkach.
Wysokie dawki mogą prowadzić do problemów z układem sercowo-naczyniowym, w tym podwyższonego ciśnienia krwi, a nawet nieregularnego bicia serca.
Kofeina może podrażniać objawy schizofrenii, więc jeśli cierpisz na tę chorobę, musisz zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania guarany.
Kofeina w dużych dawkach może skomplikować sposób, w jaki organizm przetwarza cukier we krwi. To sprawia, że ​​jest to potencjalnie problematyczne dla osób z cukrzycą. Zasadniczo, wysokie dawki guarany mogą utrudniać diabetykom skuteczne leczenie niskiego poziomu cukru we krwi.

Płaska łyżeczka sproszkowanej guarany to około 4g. Zaleca się jednak zacząć od mniejszych dawek – pół, a nawet ćwierć łyżeczki rano, aby sprawdzić jak odczuwamy jej działanie.

Nie zaleca się spożywać guarany wieczorem, gdyż może utrudnić zasypianie.

Guarany nie powinni zażywać:

  • dzieci
  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią
  • osoby z problemami jelitowymi, zaburzeniami sercowo–naczyniowymi, z nadciśnieniem tętniczym oraz cierpiące na bezsenność.

A zatem przestrzegając rozsądnej dawki tej sproszkowanej energii zapraszamy do testowania:

Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Agnieszka Rajczak-Kucińska

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-05-13
Jak przygotować zakwas?
Zakwas na chleb zrobić można na wiele sposobów – każdy dobry, byle prowadził do celu. Moja ciotka zostawiała trochę starego ciasta po poprzednim pieczeniu chleba. Zostawiała w małej kamionce, a gdy ta się kiedyś potłukła, wzięła zwyczajny słoik i owinęła go szmatą (w środku ma być ciemno).
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
2024-05-01
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
Szanghaj przed 1949 rokiem ustępował tylko Nowemu Jorkowi, jeśli chodzi o liczbę zamieszkujących
2024-04-25
Studio Dziki Zachód – zmiana godziny
!UWAGA! TERAZ ZAWSZE W PONIEDZIAŁEK O 17:00
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych