Ile i czy yerba ma kofeinę?

ile yerba ma kofeiny

Kofeina jest częścią naszego życia. Codziennie pijemy ją z kawą, herbatą czy napojami energetycznymi. Jej głównym zadaniem jest pobudzenie naszego organizmu. Jak wiadomo, picie dużej ilości kawy uodparnia nas na nią i efekt pobudzenia nie jest już tak duży, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Poza tym nie każdemu odpowiada smak kawy. Dobrą alternatywą  jest yerba mate. Ile kofeiny zawiera ten napój? Czy yerba ma kofeinę, czy może to mit? Sprawdzamy!

Czym jest kofeina?

Zanim przedstawimy zawartość kofeiny w yerba mate, odpowiedzmy na pytanie, czym właściwie jest kofeina. To związek chemiczny, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy i przyśpiesza pracę serca. Co więcej, zwiększa koncentrację oraz refleks. Kofeina została odkryta w XIX wieku, a kawa dzięki niej zaczęła się cieszyć coraz większą popularnością. Jednak z czasem naukowcy odkryli, że jest ona obecna nie tylko w kawie. Kofeina to substancja, którą można znaleźć w ziarnach kakaowca, kawy, liściach herbaty czy owocach guarany. Zatem kofeina odpowiada za pobudzenie i poprawę nastroju. Nie ma wątpliwości, że odpowiedź na pytanie, czy yerba ma kofeinę, powinna być twierdząca. Jednak ile kofeiny ma yerba mate i czy może równać się z tradycyjną kawą?

Ile yerba ma kofeiny – zawartość kofeiny w popularnych napojach

Najpopularniejszym napojem pobudzającym jest kawa. W naczyniu o pojemności 1 l kofeina będzie zajmować 850–2250 mg w zależności od rodzaju kawy oraz jej ilości. Kawa parzona będzie mieć więcej kofeiny niż rozpuszczalna. Działanie kawy jest jednak opóźnione i reakcja na kofeinę rozpoczyna się dopiero po około 40. minutach od jej wypicia.

Jeśli chodzi o herbatę, mało kto używa jej jako środka pobudzającego, jednak nie da się ukryć, że również w niej znajduje się kofeina i jej zawartość różni się w zależności od rodzaju oraz ilości herbaty. Za najbardziej pobudzające napoje z tej grupy uznawane są herbaty białe, zielone i czarne.

A co z yerba mate? Ile kofeiny znajduje się w tym wzbudzającym coraz większe zainteresowanie naparze? Jeśli chodzi o yerba mate, kofeina znajdująca się w jednym litrze to od 650. do 1400. mg. Należy jednak wziąć pod uwagę, że napar naparowi nierówny, a zawartość kofeiny w yerba mate będzie się różnić w zależności od rodzaju oraz ilości użytego suszu.

W naszym sklepie znajduje się wiele rodzajów yerba mate o różnym poziomie energetycznym.Jeśli zależy Ci na dużej ilości kofeiny, odpowiednia będzie np. Yerba Mate Guarani Energia Caffeine +. Zwróć też uwagę na czas parzenia yerba mate. Kofeina pojawia się w większych ilościach w napojach, które są parzone dłużej.

W yerba mate zawartość kofeiny zwykle jest nieco niższa niż w kawie, jednak sposób jej uwalniania do organizmu różni się w przypadku obu napojów. W yerba mate kofeina będzie uwalniać się powoli i stopniowo, dlatego efekt pobudzenia utrzyma się przez kilka godzin, czyli znacznie dłużej niż w przypadku kawy.

Yerba mate, ile kofeiny znajduje się w poszczególnych rodzajach?

Istnieje wiele rodzajów yerba mate, które różnią się smakiem oraz ilością kofeiny. Odpowiedź na pytanie, czy yerba ma kofeinę, jest już jasna. Wyjaśniliśmy również, ile kofeiny ma yerba mate. Bez odpowiedzi pozostaje w tej chwili pytanie o to, która yerba mate kofeiny ma najwięcej.

Według pasjonatów yerba mate największa ilość kofeiny znajduje się w paragwajskich odmianach napoju. Jedną z propozycji najmocniejszych yerba mate przedstawiliśmy
powyżej – Yerba Mate Guarani Energia Caffeine + – to pierwsza pozycja z poniższej listy.

Jeśli zależy Ci na dużym pobudzeniu, przedstawiamy najbardziej energetyczne kompozycje znajdujące się w naszym sklepie:

  • Yerba Mate Guarani Energia Caffeine +;
  • Yerba Mate Kurupi Tradicional;
  • Puszka + Yaguar Frutas del Huerto;
  • Yerba mate El Pajaro Guarana.

Yerba Mate Guarani Energia Caffeine + to jedna z mocniejszych kompozycji znajdujących się na polskim rynku. Jest wzmocniona ekstraktem z guarany. Im więcej guarany w yerba mate, tym więcej również kofeiny. Yerba ta zapewnia pobudzenie na wiele godzin.

Yerba Mate Kurupi Tradicional to yerba bez żadnych dodatków i ulepszaczy. Pochodzi z Paragwaju i zawiera 100% yerba mate. Yaguar Frutas del Huerto jest natomiast wzbogacona owocową kompozycją, dzięki czemu sprawdzi się idealnie u osób, które nie przepadają za lekką goryczą yerba mate. Yerba mate El Pajaro Guarana to brazylijska odmiana ostrokrzewu paragwajskiego wzbogacona o 2% guarany. Wybór rodzajów yerba mate jest duży, zatem ostatecznie to Ty decydujesz, ile yerba ma kofeiny, wybierając odpowiedni gatunek.

Nie przesadź z yerba mate, bo kofeinę można przedawkować

Czy yerba ma kofeinę? Odpowiedź brzmi tak, o czym opowiedzieliśmy wyżej. Jednak yerba zawiera również magnez oraz oksydanty, które maskują kofeinę i sprawiają, że możesz jej wypić dużo więcej niż kawy. Pamiętaj, że przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny nie jest dobre dla zdrowia. Jej zawartość w yerba mate jest mniejsza niż w kawie, ale jej picie jest przyjemniejsze, co może prowadzić do dostarczenia organizmowi zbyt dużej ilości tego pobudzającego związku chemicznego. Dlatego pamiętaj ile kofeiny ma yerba mate i korzystaj mądrze z tego napoju.

Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Sylwia

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-05-13
Jak przygotować zakwas?
Zakwas na chleb zrobić można na wiele sposobów – każdy dobry, byle prowadził do celu. Moja ciotka zostawiała trochę starego ciasta po poprzednim pieczeniu chleba. Zostawiała w małej kamionce, a gdy ta się kiedyś potłukła, wzięła zwyczajny słoik i owinęła go szmatą (w środku ma być ciemno).
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
2024-05-01
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
Szanghaj przed 1949 rokiem ustępował tylko Nowemu Jorkowi, jeśli chodzi o liczbę zamieszkujących
2024-04-25
Studio Dziki Zachód – zmiana godziny
!UWAGA! TERAZ ZAWSZE W PONIEDZIAŁEK O 17:00
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych