ILE YERBY SYPAĆ DO MATERO?

Ile yerby sypać?

Yerba mate to napój o wyrazistym goryczkowym smaku. Początkującym smakoszom napar może nie przypaść do gustu, jeśli trafią na ostrzejszy gatunek yerby lub przyrządzą zbyt mocny napój. Dlatego od samego początku warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów yerby, a aromat możesz regulować ilością suszu wsypanego do kubka. Istotne jest więc dawkowanie. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: ile yerby sypać, aby smak był odpowiedni. Wyjaśnimy również, ile sypać yerby do kubka na starcie, a ile po pierwszych doświadczeniach z napojem.

Yerba mate – ile sypać na początku i jakie znaczenie ma gatunek yerby?

Podczas pierwszego kontaktu z yerbą, zwykle zastanawiamy się, ile sypać yerby i jak najlepiej zabrać się do zaparzenia tego interesującego naparu. Przede wszystkim jednak, będąc nowicjuszem w piciu yerby, warto sięgnąć na początek po łagodniejsze odmiany naparu. Na naszej stronie znajdziesz wiele propozycji wraz z opisami, przez co z pewnością wybierzesz odpowiedni dla siebie gatunek – https://cejrowski.com/sklep/kategoria/yerba-mate-i-akcesoria/yerba-mate-inne/.

Jeśli chodzi o yerba mate, ile sypać to oczywiście równie ważna kwestia, jak np. odpowiedniej pojemności matero, zwłaszcza na początku. Rozpoczynając przygodę z yerbą pamiętaj, że zbyt duża ilość suszu może wyostrzyć gorycz naparu, dlatego na początek polecamy od dwóch do czterech łyżeczek w naczyniu o pojemności 250 ml. Z czasem, gdy przyzwyczaisz się do lekkiej goryczy naparu, możesz zwiększać ilość suszu w stosunku do ilości wody. Osoby bardziej przyzwyczajone do tego smaku zazwyczaj sypią ½ lub 1/3 objętości naczynia. Jeśli więc rozpoczynasz swoją przygodę z yerbą to wsyp na początek mniej suszu, a z czasem sam zdecydujesz jaki stopień intensywności yerby najbardziej Ci odpowiada.

Ile sypać yerby – czy można przesadzić?

Istnieje wiele rodzajów yerba mate, m.in. takie z dodatkiem owoców czy ziół. Często mogą one mieć dla początkujących o wiele przyjemniejszy smak. Jednak mimo lżejszego smaku, rozpoczynając picie yerby, zachęcamy do pozostania przy zasadzie, że na początek sypiemy 2-4 łyżeczki na 250 ml wody, o czym wspomniano już wcześniej. Gatunek nie powinien tu mieć większego znaczenia. Później możesz eksperymentować i dostosowywać intensywność naparu

W yerba mate z dodatkiem ziół czy owoców lekka gorycz nie jest już smakiem dominującym. Delikatnie wybijają się dodatki, na które się zdecydujesz. Jeśli lekka gorycz naparu nie przekonała Cię i dalej zastanawiasz się ile sypać yerby do matero i czy cztery łyżeczki to nie za mało, odpowiedź w zasadzie zawsze brzmi – nie. Yerba mate zawiera kofeinę, której działanie będzie odczuwalne po wsypaniu nawet niewielkiej ilości suszu. Jeśli zdecydujesz się zalać większą ilość yerby, możesz poczuć się zbyt pobudzony. Dlatego wprowadzaj yerbę do swojej diety stopniowo i z umiarem. Pamiętaj też, że to, ile gramów yerby sypać do naczynka w dużej mierze pozostaje kwestią indywidualną.

Niezbędne gadżety do yerby

Powyżej wyjaśniliśmy bardzo ważną kwestię tego, ile yerby sypać. Jednak, aby zwiększyć komfort picia tego napoju, warto pamiętać również o innych sprawach, takich jak choćby niezbędne gadżety. Najbardziej popularne przedmioty, które zwrócą Twoją uwagę to:

Większość osób, które rozpoczęły picie yerby uważa, że posiadanie tych wszystkich gadżetów jest niezbędne do prawidłowego przyrządzania naparu. Niewątpliwie gadżety są przydatne, ale na start najważniejsza jest sama yerba, naczynie i wiedza ile yerby sypać. Warto zaopatrzyć się w gadżety, ale przede wszystkim polecamy wypróbowanie różnych gatunków yerby, aby znaleźć swój smak – https://cejrowski.com/sklep/kategoria/yerba-mate-plus-akcesoria/yerba-mate-inne/

Gadżet niezbędny na początek

Jeden z wymienionych wyżej gadżetów warto kupić od razu, gdy rozpoczynasz picie yerby. Chodzi o bombille, czyli słomkę zakończoną sitkiem. Słomka ta zapobiega wciąganiu pyłów i liści z zalanego suszu. Ten gadżet sprawi, że picie yerby stanie się znacznie łatwiejsze, natomiast próba delektowania się naparem bez tej słomki może skończyć się frustracją i szybką rezygnacją z yerba mate. W naszym sklepie znajduje się wiele rodzajów tego gadżetu, głównie inoxy, np. rozkręcana bombilla z pierścieniem w kolorze złotym – https://cejrowski.com/sklep/produkt/bombilla-mercedes-gold-nierdzewna-rozkrecana-19-cm/. Rozpoczęcie przygody z yerba mate jest bardzo proste, wystarczy wiedzieć ile sypać yerby, zaopatrzyć się w niezbędny susz, bombille i do dzieła.

Wielokrotne parzenie yerba mate

Ponowne zalewanie yerba mate to coś normalnego, a wręcz koniecznego. Jest to swego rodzaju tradycja. Z każdym kolejnym zalaniem wydobywasz cenne walory smakowe naparu. Pamiętaj, że możesz dolewać zarówno zimnej, jak i ciepłej wody, nie używaj jednak wrzątku. Yerbę można zalewać aż do momentu, gdy utraci swój smak. Jeśli chodzi o yerba mate, ile sypać i od czego powinna zależeć decyzja w tej kwestii, już wiesz. Zatem wybierz gatunek, zdecyduj ile gramów yerby sypać i delektuj się swoim naparem wiele razy.

Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Sylwia

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2024-05-13
Jak przygotować zakwas?
Zakwas na chleb zrobić można na wiele sposobów – każdy dobry, byle prowadził do celu. Moja ciotka zostawiała trochę starego ciasta po poprzednim pieczeniu chleba. Zostawiała w małej kamionce, a gdy ta się kiedyś potłukła, wzięła zwyczajny słoik i owinęła go szmatą (w środku ma być ciemno).
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
2024-05-01
JAK DZIAŁA KOMUNIZM, SOCJALIZM I INNE WCIELENIA MARKSIZMU
Szanghaj przed 1949 rokiem ustępował tylko Nowemu Jorkowi, jeśli chodzi o liczbę zamieszkujących
2024-04-25
Studio Dziki Zachód – zmiana godziny
!UWAGA! TERAZ ZAWSZE W PONIEDZIAŁEK O 17:00
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych