RADIO

  W Polskim Radiu  zaczynałem od  „Listy Przebojów Country
(z Korneliuszem Pacudą). Potem pracowałem w prywatnym Radiu Kolor u Wojciecha Manna – jako DJ, który wygłupiał się w sobotnim paśmie porannym.

W ciągu ponad dwudziestu lat miałem audycje w wielu stacjach w całej Polsce. Muzyczne, polityczne, podróżnicze. W sumie około 50 małych i dużych rozgłośni w całym kraju.

W Polskim Radiu (Trójka, Jedynka…) pracuję z przerwami od roku 1992. Przerwy trwają zazwyczaj od wyborów do wyborów, i to niezależnie od tego, kto wygrywa, a kto przegrywa.
Zatrudniają mnie za poglądy (chcemy tu mieć pluralizm), a potem za poglądy zwalniają (nie chcemy tu takich jak pan). Pomimo że po prostu puszczam piosenki – country albo latino-tropical, czyli niepowiązane z żadną polską opcją.

Najbardziej lubiłem robić „Stajnię WC” (słuchowisko muzyczne w stylu country) oraz „Audycję Podzwrotnikową” (opowieści podróżnicze + muzyka latino) – UWAGA: w lipcu 2017 Audycja Podzwrotnikowa wróciła do Trójki w soboty o 10:05 – , a także prowadzić sobotnie pasmo poranne z wygłupami.

Poniżej znajdziecie kilka audycji, które zostawiłem sobie na pamiątkę oraz aktualne.
Posłuchajcie…

WOJCIECH CEJROWSKI KOMENTUJE w RADIU:

RADIOWY PRZEGLĄD PRASY czyli RaPP

Prowadzimy na antenie Radia Koszalin wraz z Panem Andrzejem Rudnikiem.
Rozpoczęliśmy 16 stycznia 1999 roku. W roku 2009 mieliśmy przerwę z powodów politycznych, czyli wywalili nas na rok. Wznowili od stycznia 2010 i… nadajemy do dziś.
Bardzo lubię tę audycję. Pan Rudnik wali z lewej (politycznie) i z dołu (ateista), ja walę z prawej i z góry (kapitalista, katolik, itp). Łączy nas uszanowanie dla dobrych manier i poprawności językowej. Poza tym… lubimy się pomimo ZASADNICZEJ niezgody w poglądach. Nic na to nie poradzę – lubimy się.

HISTORIA:
17 stycznia 1999 roku w Radiu Koszalin wyemitowano audycję pt. ”SZYBKIE BILE”. Godzina emisji: 8.50 i 12.06. Była sobota. Koncepcja audycji zakładała, że na podstawie doniesień prasowych, Autorzy komentować będą wydarzenia, podkreślając absurdy, paradoksy, ale także dobre strony codziennego życia. Założono także, że Wojciech Cejrowski podkreślać będzie swoje „prawicowe” poglądy, a Andrzej Rudnik będzie „głosem” strony przeciwnej. Miała to być audycja jednorazowa.
Słuchaczom się podobało, dlatego po tygodniu – 24 stycznia 1999 roku – ukazał się drugi odcinek, ale już z nazwą ”STRZELANINA KOŁO KOSZALINA”, Emisja o godz. 8.50 i 14.50.
Po czterech latach – w 2003 roku – zmieniliśmy nazwę na „RADIOWY PRZEGLĄD PRASY=RaPP”. Audycja jest nadawana w soboty o g.11.30 i jest to najdłużej ukazująca się audycja na antenie Radia Koszalin.
Andrzej Rudnik i Wojciech Cejrowski są rekordzistami, nie tylko Radia Koszalin, pod względem liczby audycji prowadzonych przez tych samych dziennikarzy. 11 czerwca 2016 roku na antenie zaprezentowany został odcinek 850.
Od 20 lutego 2016 kolejne „RaPP-y” umieszczane są na profilu YOUTUBE.

„Radiowy Przegląd Prasy” w każdą sobotę w Radiu Koszalin o godz.11.30.
Po emisji audycja pojawia się na profilu YT Wojciecha Cejrowskiego – do słuchania na całym świecie.

WC w Radiu WNET

Tekst o WNET

W przygotowaniu.

AUDYCJE RADIOWE WOJCIECHA CEJROWSKIEGO

Pocztówka dźwiękowa

Lubię krótkie formy.
„Pocztówka dźwiękowa” to trzy lub cztery wyraziste piosenki ułożone według pewnego klucza. Na przykład tak: „Trzy panny śliczne i jedna mądra”, „Trzy piosenki ładne i jedna dziwna”, „Trzy lufy i szklanka mleka”.
Zaczęło się w Trójce, w piątek 8 września 2006 roku, o godzinie 10.15.

trojka

Audycja nadawana była w Programie III PR (“Trójka”)
w piątki, w godz. 10:15 – 10:35

Audycja podzwrotnikowa

Dlaczego „podzwrotnikowa”? I co to w ogóle znaczy?

Chodzi o muzykę i nastroje pochodzące z tropików. Nie chciałem nazwy „tropikalna”, bo to słowo kojarzy się z salsą i Karaibami, a są przecież jeszcze inne gorące rytmy i rejony świata.
A zatem będzie tu muzyka z Afryki, z Australii, z Wysp Zielonego Przylądka – z miejsc, gdzie gorąco, gdzie żar tropików i czar tropików. Natomiast nie będzie śniegu! A jeśli pojawi się śnieg, to tylko po to, by zostać wyszydzonym i odparowanym.

Aha, zalecam Państwu podkręcić głośność na cały regulator.
Audycja dobra do słuchania przy jakiejś sobotniej pracy typu sprzątanie, odkurzanie, gotowanie.
Posłuchajcie…

trojka

Audycja nadawana jest w Programie II PR (“Trójka”)
w soboty w godz. 10-11

Na drugim końcu globusa

Są to opowieści podróżnicze plus muzyka – najczęściej z gatunku tropical, latino, world.

Na zamówienie Redaktora Naczelnego audycja ma być do śmiechu, natomiast na zamówienie Pani Księgowej – pouczająca. (Bo ja to, panie Wojtku, rozliczam z funduszu na programy edukacyjne i potem Rada Radiofonii…)
Póki co, chyba udaje mi się łączyć te dwa rozbieżne zamówienia. Noo, w każdym razie jeszcze nikt się nie czepiał.

Cykl ten rozpoczęliśmy 23 stycznia 1999, na antenie Radia dla Ciebie. W tej chwili rozszedł się po całej Polsce, a największą stacją, która to nadaje jest Jedynka Polskiego Radia – tam jestem w soboty od 11 do 11.30.

Osnowę opowieści stanowią wydarzenia, które przydarzyły mi się naprawdę
– w trakcie wypraw na drugi koniec globusa – a nie teoria wyczytana z książek. Taka wyprawa trwa zazwyczaj kilka miesięcy i po drodze dzieje się mnóstwo interesujących rzeczy (niektóre z nich gryzą).
Posłuchajcie…

Lista Przebojów Country

Tę audycję robiłem przez jedenaście lat – od stycznia 1992 do stycznia 2003. Miała 519 wydań. Były to czasy, gdy od prowadzącego wymagano, by miał gust muzyczny, jakieś własne preferencje, ulubione nastroje, własne płyty i COŚ INTELIGENTNEGO DO POWIEDZENIA. Te czasy minęły. Owszem, istnieją tu i tam jakieś enklawy, ale dzisiejsza norma to, niestety, przeboje z komputera i prowadzący paplający miło i miałko.

A listy przebojów?
Trzymają się jeszcze tu i tam, ale już nie są branżowe – na przykład z muzyką country.

Audycja była realizowana na podstawie licencji, którą kupiłem od koncernu ABC – dziesięć piosenek najczęściej odtwarzanych przez countrowe rozgłośnie w Ameryce.
Nadawaliśmy ją równolegle w USA i w Polsce.
W styczniu 2002 roku polskie wydanie listy skończyło 10 lat.
We wrześniu 2002 roku było 500 wydanie.
W styczniu 2003 wydanie 519 – ostatnie.
Nie żałuję, stwierdzam fakty, idę dalej – a dalej była „Audycja Podzwrotnikowa” i radykalny zwrot muzyczny: z konia country przesiadłem się do hamaka pod palmą. Tak, tak, tak… prowadzę podwójne życie – trochę w Arizonie, trochę w tropikach.
Posłuchajcie Arizony…

trojka

Audycje były nadawane w rozgłośniach lokalnych.

Stajnia WC

„Stajnia WC” ruszyła w styczniu roku 1992 wraz z narodzinami prywatnego Radia Kolor. Jego twórcami byli Wojciech Mann i Krzysztof Materna.

Mann poprosił mnie, żebym zrobił taką audycję country, która nie będzie country. Zrobiłem.
Słuchacze dzwonili mówiąc: Nienawidzę country, ale kocham tę muzykę, którą puszcza Cejrowski. Inni mówili: Muzyka mi się nie podoba, ale słucham tego, co on robi między piosenkami.
Mam do tej audycji duży sentyment. Prowadziłem ją jedenaście lat – do 30 stycznia 2003 roku.

„Stajnia” jest audycją dziwną.
Nagrywaliśmy ją na wielośladzie. Niby puszczałem piosenki, ale do studia ciągle mi ktoś wchodził i przeszkadzał. Wszystkie występujące postaci to ja. Byłem jednocześnie starym dziadem (Wuja), głupią babą (Zofia) oraz sobą (WC)… Sam ze sobą gadałem, potrafiłem się ze sobą pokłócić, sam siebie wyrzucić z pracy.
Dziś takiego radia już nie ma, bo jest zbyt kosztowne w produkcji, czyli „nie opłaca się”. Posłuchajcie…

trojka

Audycje były nadawane w rozgłośniach lokalnych.

TRÓJKA PRZEKRACZA GRANICE

Projekt radiowy Programu Trzeciego Polskiego Radia. Czterech korespondentów wyjeżdża w cztery punkty globu, relacjonując na żywo wrażenia i wyzwania.
Wojciech Cejrowski brał udział w pierwszych dwóch edycjach projektu.

PRZEJDŹ DO STRONY Z RELACJAMI