CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE

“Chleb??? Pstrokate koszule, yerba mate – to zrozumiałe. Ale chleb??? Panie WC…”

Otóż:

Kupiłem stare zapuszczone pole.

Zapuszczone oznacza, że od lat nikt o nie nie dbał, czyli niczym nie nawoził, niczym nie pryskał. Kupiłem, przeorałem chwasty i przez dwa lata robiłem rekultywację – wysiałem łubin, zaorałem, wysiałem żyto, zaorałem. Sąsiedzi zza miedzy pukali się w czoła, że się Cejrowski się nie zna na roli. W gminie też się pukali, że Cejrowski nie bierze dotacji.

Gdy uznałem, że ziemia jest czysta, dałem ją do zbadania. Potwierdzili, że czysta. Pytali nawet: A nie chce pan czymś podsypać? Bo na takiej słabej to panu niewiele urośnie. Nie sypałem niczym. Wysiałem żyto. I wyrosło bez nawozu, i bez oprysków, i przyniosło połowę tego plonu, który ma mój kolega z tej samej wsi, który pryska, nawozi i bierze dotacje. Śmiał się ze mnie, że głupi jestem.

Ale… nie policzył sobie, że za żyto niepryskane dostaje się wielokrotnie wyższe ceny. Ja policzyłem.

Mam mąkę trzy razy BEZ: bez oprysków, bez nawozów i bez dotacji!

 

Wojciech Cejrowski

DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE, że BEZ…

Szczególnie groźne są opryski środkiem [email protected], którego składnik – glifosat – to silnie działająca substancja toksyczna. Jest ona już tak powszechna w naszym pożywieniu, że znaleziono ją nawet w mleku karmiących matek. Coraz więcej badań wiąże glifosat ze schorzeniami jelitowymi, o które nagle zaczął być obwiniany normalny i naturalny gluten występujący w ziarnach zbóż i spożywany od tysięcy lat. Dlatego ważne jest, by osoby, które czują się źle po zjedzeniu produktów zbożowych, unikały nie tyle glutenu, co glifosatu, czyli wszystkich rzeczy pryskanych Roundapem. (Ja nie pryskam niczym!) Więcej o tym można poczytać na stronie pani Agnieszki Maciąg “CZY GLUTEN TO WRÓG?“.

Wspomina ona tam też o dobroczynnej roli kiszonek, a czymże jest zakwas, jak nie kiszonką?

chleb_na_zakwasie_metka_top

Według prawa UE uprawy ekologiczne mogą zostać opryskane tym i tamtym
(tutaj znajdziecie listę dozwolonych środków).

W naszych uprawach nie został użyty żaden z powyższych środków chemicznych, ani żaden inny.

Chleb KOLONIALNY na zakwasie.

Masa netto:400g.

Z mojej stodoły wyjechała do młyna kolejna tona (z okładem) zdrowego żyta. Wyrosło bez nawozów i bez oprysków.
Młyn zrobił z tego prawie tonę mąki, która pojechała do piekarni Machela. Zdrowe żyto, zdrowa mąka, a teraz pieką z tego zdrowy chleb na zdrowym zakwasie. Uczciwy przedwojenny biznes bez oszukiwania Klienta.

Piekarnię Machela namawiam na sprzedaż wysyłkową. Przy tak dobrym chlebie może się będzie opłacać, może się uda. Dam Państwu znać.

Chleb na zakwasie na życie z pola Wojciecha Cejrowskiego