Zrekonstruowano twarz Świętego Wojciecha

Zrekonstruowano twarz Świętego Wojciecha

Pod koniec kwietnia 2024 roku w największej telewizji czeskiej ČT24 w wieczornej porze ukazał się 16-minutowy materiał przedstawiający efekt długotrwałej pracy międzynarodowego zespołu ekspertów dotyczącej najnowszej rekonstrukcji twarzy Świętego Wojciecha – o czym w Polsce poinformował 27 kwietnia 2024 roku portal „Opoka”. Żmudnej pracy dokonał zespół ekspertów z Czech, Polski i Australii, kierowany przez brazylijskiego specjalistę Cicero Moraesa. Jak wyjaśnił geoinformatyk Jiři Šindelář, postępowano tak jak w przypadku rekonstrukcji twarzy zdeformowanych na skutek urazów. Najpierw stworzono w systemie cyfrowym 3D kopię czaszki św. Wojciecha (przechowywanej w katedrze św. Wita w Pradze), a następnie, bazując na jej wymiarach, określono układ tkanek miękkich. Udało się odtworzyć całą twarz, pomimo że w czaszce brakuje dolnej szczęki i części lewej strony. Šindelář zastrzegł jednak, że nie jest to wierny wygląd świętego, a jedynie przybliżony. – Nie wiemy przecież, jakie miał włosy, oczy albo usta – powiedział. – Możemy tylko przypuszczać, że mógł wyglądać właśnie tak.

***

Sześć lat wcześniej, w 2018 roku, dzięki własnym, dokładnym badaniom do podobnych wniosków doszedł malarz Kriz Cruz, a efektem jego badań artystycznych jest obraz „Sanctus Adalbertus, Martyr 956-997” namalowany do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, a następnie ujęcie portretowe pt. „Św. Wojciech Patr­­on Polski” namalowane w 2021 roku dla Wojciecha Cejrowskiego.

Proszę porównać.


Dołącz do rozmowy

Dołącz do rozmowy

Autor

Wojciech Cejrowski

TO MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ

2025-04-18
Wielka Sobota
Święconka jest tradycją polską. Jeżeli gdzieś za granicą ta tradycja jest znana to z powodu obecności Polaków, Polonii, lub polskich misjonarzy.
2025-04-18
Wielki Piątek
Mój Ojciec mnie tego nauczył żeby się modlić o wstawiennictwo do Dobrego Łotra. Nie wiemy jak ten człowiek miał na imię, ale został publicznie i oficjalnie kanonizowany przez samego Jezusa.
2025-04-18
Wielki Czwartek święto kapłanów
Wielki Czwartek święto kapłanów. Mieliśmy w rodzinie kilku, kilku innych nadal mamy. Jeden z kuzynów mojej babki był księdzem i przeorem w klasztorze. Gdy przyjeżdżał w odwiedziny witało się go całując w rękę. Bo te jego ręce były wyświęcone i codziennie podnosiły Pana Jezusa. Ale zaraz potem dostawał po łapach, gdy sięgał w kuchni wyjadać coś wprost z garnka.
TOP
Dodano do ulubionych! Lista ulubionych