DZIENNIK POKŁADOWY

GRAMOFON CHRZEŚNIAKÓW

20 marca 2020 | Bez kategorii

Z młodzieżą i dziećmi zawsze pewien kłopot – chcą coś robić, wydaje im się że są zdrowi i zasadniczo nieśmiertelni. Przeszkadzają, uciekają z kwarantanny na boisko, sami bez objawów, ale roznoszą chorobę. Trzeba im podpowiedzieć jakieś zajęcia, bo najpierw oni oszaleją w zamknięciu, a potem Ty z ich powodu (patrz foto).
Wpisy o Chrześniakach może będą jakąś inspiracją, pomocą. Załączam jeden o gramofonie.

GRAMOFON CHRZEŚNIAKÓW

Gramofon uczy szacunku do przedmiotów.
Kupiłem chrześniakom taki mało automatyczny – igłę opuszcza się za pomocą dźwigienki, a nie przycisku. I teraz opuszczają…
Przedtem muszą starą winylową płytę wyjąć OSTROŻNIUŚKO z okładki i z koperty. A po przesłuchaniu odłożyć i nie porysować. Gramofon ich uczy szacunku do przedmiotów.

***

Dostali skrzynkę starych płyt po moim Ojcu, do tego kilka moich i słuchają z zapartym tchem. Słuchają muzyki której nie ma, której nie słucha nikt inny w ich życiu. Mają swoich faworytów i nikt nie zna tych nazwisk, ale Stryjaszek skądś znalazł.

Lubią, gdy Bing Crosby śpiewa, że do tanga trzeba dwojga („Two to Tango”), lubią, gdy Frank Sinatra śpiewa o lataniu do Brazylii, a Harry Bellafonte o kobiecie z kokosami („Coconut Woman”). Śmieszy ich, gdy Dean Martin celowo wykoślawia język angielski udając włoski akcent.

Poszli też trochę dalej i szukają sobie w internecie kawałków bardzo starych filmów z Braćmi Marx. (Stryjaszek im podpowiedział czego szukać i taka jest Twoja rola osobo dorosła.) Jeden Chrześniak lubi najbardziej tę scenę, gdy Harpo Marx („niemowa”) wysypuje ze swojego ubrania srebrne sztućce ukradzione w restauracji. Drugi Chrześniak (ten, który trochę więcej gra na pianinie) ogląda jak Chico Marx wyczynia dowcipy palcami na klawiszach. Lubi też patrzeć jak Jerry Lee Lewis gra na pianinie nogami; i w dodatku rock and rolla.
Poszerzyło im się rozumienie słów. Wcześniej słowo „stare” kojarzyło im się z „zepsute”, „zużyte” lub „przestarzałe”. Teraz wiedzą, że czasami znaczy „lepsze”, „nowe”, „dobre”, „nieznane”.

PS
Za kilka lat, gdy zaczną pić wino, będę im musiał wytłumaczyć, że „stare dobre wino” to tylko taka legenda i że ono wcale nie jest lepsze od świeżego. Przez czas jakiś bywa ale, gdy wino jest zbyt stare, wówczas lepiej iść do Biedrony po normalne.


Strona www.cejrowski.com jest strefą wolną od tzw. “hejtu”, słownych przepychanek itd. Dlatego nie ma tu typowych komentarzy (co zaoszczędza też czas, który można spędzić dużo lepiej 🙂 ) Jeżeli chcą Państwo coś napisać odnośnie powyższego wpisu, proszę wypełnić poniższy formularz. Jeżeli będzie to konstruktywna uwaga, zostanie przeczytana, ale nie pojawi się na stronie.

Komentarz dotyczący wpisu: GRAMOFON CHRZEŚNIAKÓW

14 + 15 =

POZOSTAŁE WPISY

TUŻ PO DEBACIE

1. To nie była debata, bo nikt z nikim nie miał szansy debatować. Czyli oszustwo w tytule. A debaty prawdziwe są ważne, bo pozwalają sprawdzić jak kandydat sobie poradzi gdyby go Putin zaskoczył publicznie jakimś nieprzewidzianym pytaniem, wypowiedzią, atakiem słownym.

Dwa kilo czytania

Książki piszę tak by można je było czytać w kolejności dowolnej – to nie powoduje utraty przyjemności i nie istnieje „kolejność nieprawidłowa”.
Ale…

PAŃSTWO NALEŻY DO OBYWATELI

Dziś w Radiu WNET sam się zaplątałem we własnych kartkach. Za dużo DOBRYCH wiadomości na raz. PRZEPRASZAM. Oto dane (sprawdzone na spokojnie!) które chciałem przekazać:
W KRAJACH ROZWINIĘTYCH OK. 99.5% ZARAŻONYCH PRZEŻYJE KORONAWIRUSA.

JUŻ CZAS!

Władze w PL nie rozumieją w ogóle o co chodziło z kwarantanną.
Jaki mają plan? Trzymać wszystkich pod kluczem przez pół roku, aż przypadki spadną do zera? A potem przyjedzie jeden turysta ze Szwecji i nowa fala zakażeń uderzy z impetem osłabionych ludzi, którym władza PRZESZKODZIŁA w nabyciu odporności zbiorowej.

SZWAGIERKA W OCCIE

Szwagierka jaka jest każdy wie – mnie nie cierpi, co powiem to traktuje odwrotnie, ale w sprawie pandemii była pierwszą, która mi uwierzyła. Jeszcze w grudniu, gdy zacząłem o tym wspominać w radiu i nikt się tematem nie interesował.

SZWAGIERKA W NAFTALINIE

Chrześniacy nie chodzą teraz do szkoły, Szwagierka ledwo to wytrzymuje, więc codziennie o oznaczonej godzinie urządzają sobie komputerowe konferencje ze mną.

JEST PUSTO, ALE BĘDZIE GIT.

Przejechałem przez naszą kowbojską wioskę – pusto.
Pojechałem do następnej – podobnie.
Chciałem kupić kury na czas, gdy jajów w sklepach brak. Sklep zamknięty, a na drzwiach kartka, że nioski i króliki (na mięso) chwilowo wykupione.

Giełda w NY

Najpierw zanotowała historyczny dół w wyniku doniesień dotyczących pandemii. Chwilę potem zanotowała rekordowe wzrosty, jakich nie było na tej giełdzie nigdy w historii.

Wizje kandydatów na prezydenta

Szanowni Państwo, przejrzałem (bardzo ciekawą!) dyskusję pod moim wpisem dot. uprawnień prezydenta RP. Dziękuję! Nadal jestem zdania, że “wizja Polski” prezentowana przez kandydatów nie powinna nas w ogóle interesować.

STRZELANIE DO CHOINKI

Mam Chrześniaków i obowiązki wychowawcze z tym związane. Nie mogłem ich zza oceanu prowadzać na Roraty, a chciałem, żeby nie zapominali o kolejnych dniach Adwentu, więc wymyśliłem coś takiego, posłuchajcie…

Polskie wojsko – cudze wojny

Polacy nie powinni wysyłać wojsk na cudze wojny !!! Niech Izrael walczy skoro jest pompowany przez USA dolarami i bronią – tak mi napisał wczoraj kolega i MA 100% RACJI. Odpisałem Mu tak…